Dom w stylu hampton – jak powinna wyglądać elewacja?

Opublikowany dnia maj 6 2020 - 1:42pm przez Igor Szymański

Domy w stylu hampton poznasz od razu. To klasyka, w lekkim, nowoczesnym wydaniu. Królują zimne odcienie, zaczerpnięte z nadmorskich kurortów i willi. Jeżeli chcesz, by i twój dom wyglądał tak samo, musisz zadbać o jego odpowiednią elewację. Zainspiruj się naszymi propozycjami i zobacz, jak wyróżnić swój dom spośród otoczenia.

Jak wygląda styl hampton?

Styl hampton odznaczają się stonowaną, czerpiącą z natury kolorystyką. Bazą, dzięki której pomieszczenia wydają się przestronniejsze, jest półmatowa lub matowa śnieżnobiała biel. Z nią łączyć można barwy przywodzące na myśl nadmorski piasek, czyli beż w różnych odcieniach, kość słoniową, kremową biel, a także brąz naturalnego drewna czy kojarzące się z oceanem różne odcienie niebieskiego. Ostatni z wymienionych kolorów, w wersjach od jasnego błękitu po granat, w mieszkaniach w stylu hampton najczęściej pojawia się w dodatkach, np. poduszkach, kocach, wazonach czy zastawie stołowej. Z powodzeniem można go zastosować również np. na frontach mebli kuchennych czy boazerii, a także na większych elementach wystroju wnętrz, czyli np. na pokrowcu kanapy czy fotela.

Skąd przywędrował styl hampton?

Nazwa stylu hamptons wywodzi się od The Hamptons, czyli grupy popularnych kurortów leżących na półwyspie Long Island stanowiących ulubione miejsce wypoczynku dobrze sytuowanych nowojorczyków. Styl hamptons przez lata kojarzony był głównie z północno-wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, w ostatnich latach zyskał jednak popularność również w innych częściach świata, zwłaszcza w Australii. Przyczyniło się do tego między innymi zainteresowanie projektantów wnętrz bogatym stylem amerykańskim. W pewnym stopniu hamptons style rozpropagowany został także dzięki sukcesowi filmu „Lepiej późno niż później” i seriali „Zemsta” oraz „Grace i Frankie”, których akcja toczy się w The Hamptons.

Jak dobrać elewację do domu w stylu hampton?

Elewacja domu w stylu hampton to przede wszystkim drewniane kompozycje w wąkich desek w kolorach nadmorskich. Styl hampton lubi się z różnego rodzaju gankami, tarasami i drewnianymi schodkami. Najlepiej, jeżeli są one w kolorach bieli i szarości.

Dom w stylu hampton – inspiracje

Projektanci wnętrz coraz częściej eksperymentują ze stylem hamptons, czego efektem jest popularny zwłaszcza w Australii styl new hamptons nazywany także modern hampton style. Czym się różni od klasycznej wersji znanej ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych? Pomieszczenia zaaranżowane w duchu new hampton style są nieco bardziej nowoczesne, czy też świeższe niż ich pierwowzór. Efekt taki uzyskuje się m.in. przez rozszerzenie palety dozwolonych kolorów biało-beżowo-niebieskich. Dodatki zyskują nowe kolory, tj. ciepłe odcienie czekoladowego brązu czy starego złota, musztardowej żółci czy lawendowego fioletu. Kolejną różnicą jest wprowadzenie do dodatków wzorów w stylu art deco, które doskonale uzupełniają znane w stylu hamptons zdobnictwo w geometrycznym czy florystycznym duchu.

 

Sprawdź więcej porad i inspiracji w poradniku na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kolory-elewacji-domow-w-stylu-hampton-zainspiruj-siehttps://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/6-pomyslow-na-wprowadzenie-stylu-kolonialnego-do-wnetrza