Jakie cechy posiadają kominki z nadmuchem powietrza?

Opublikowany dnia sty 6 2021 - 11:59am przez Adam Michalak

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór kominków różnego rodzaju. Każda osoba, która choć raz miała styczność z tą tematyką i szukała odpowiedniego kominka dla siebie, mogła być zaskoczona tak licznym ich wyborem. Kominki z nadmuchem powietrza, są obecnie najmłodszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem w tym właśnie zakresie. Wykazują one bardzo dużą funkcjonalność i co ważne, są także ekonomiczne. Wybierając zatem kominek, warto zapoznać się także z tym typem.

Charakterystyka kominków z nadmuchem powietrza

Kominek z nadmuchem powietrza, stanowi sam w sobie źródło ciepła. Podczas jego pracy nagrzewa się wkład kominkowy i przy pomocy wymiennika ciepła następuje podgrzewanie powietrza, które poprzez niego przepływa. Następnie to powietrze jest rozprowadzane na całej powierzchni pomieszczenia.

Kupując kominek lub też zastanawiając się nad tego typu inwestycją warto brać także pod uwagę fakt, że zgodnie z krajowym prawem budowlanym, kominek nie może stanowić w domu jedynego źródła ciepła. Może on stanowić jednak centralne źródło ciepła, jeśli zostanie podłączony do odpowiedniej instalacji grzewczej. Jako uzupełniający system, można natomiast zastosować grzejniki elektryczne.

Wśród tych kominków, możemy wyróżnić dwa rodzaje. Kominki z nawiewem rozprowadzają ciepło za pomocą metody grawitacyjnej. Ma on jednak bardzo mały zakres grzania. Powietrze zostanie odprowadzone jedynie w małej odległości, dlatego też nie możemy liczyć na to, że ogrzeje ono jakieś sąsiadujące pomieszczenia. Jest jednak plusem to, że nie wymagają one elektrycznego zasilania. Dlatego też użytkowanie tego typu kominków, na pewno jest dość oszczędnym rozwiązaniem.

Można zastosować także system wymuszony. Ma bardziej rozbudowany system, niż jego poprzednik. Taki system jest zdecydowanie częściej wykorzystywany przez klientów, ponieważ ma on możliwość ogrzewania nie tylko jednego pomieszczenia, ale wszystkich. Zadaniem podstawowym tego typu kominka jest to, aby wymusić przepływ powietrza do innych pomieszczeń. Takim ogrzewaniem można również odpowiednio sterować.

Jakie są ceny kominków z nadmuchem powietrza?

Kominki z nawiewem z racji tego, że oferują klientowi mniej, są tańsze. Natomiast te z systemem wymuszonym, charakteryzują się już wyższą ceną. Kosztują one kilkanaście tysięcy. Również ich montaż jest droższy, dlatego trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Kominki z technologią nadmuchu powietrza są innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą mieć nie tylko wysoką funkcjonalność w naszym domu, ale także cieszyć nas pod względem wizualnym. Ich właściwy montaż sprawi, że będzie można z nich korzystać przez naprawdę długie lata. Dlatego też kwestia związana z finansowaniem takiego kominka, powinna być czynnikiem drugorzędnym. Warto natomiast skupić się tutaj przede wszystkim na jego funkcjonalności.

Kominki tego typu można zakupić w wielu sklepach. Warto jednak zainteresować się tymi, dostępnymi w tej ofercie Iwona Pellets.