Co brać pod uwagę przy wyborze odzieży ochronnej?

Opublikowany dnia lip 31 2015 - 9:54am przez Miłosz Szewczyk

Wybierając odzież ochronną bardzo ważne jest ustalenie priorytetów w zakresie dokonywania wyboru odzieży mającej zapewnić ochronę w poszczególnych warunkach. Najważniejsze w przypadku odzieży ochronnej jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Materiały, z których wykonywana jest odzież ochronna powinny minimalizować ryzyka pojawiające się przy poszczególnych rodzajach pracy realizowanej przy wykorzystaniu odzieży.

Odzież ochronna oferowana przez Ferpol ma również różne szczeble bezpieczeństwa.

Na każdym rodzaju odzieży ochronnej określana jest klasa bezpieczeństwa. Klasa bezpieczeństwa określana jest dla różnych rodzajów odzieży ochronnej oraz dla różnych rodzajów pracy wykonywanej z zastosowaniem danej odzieży. Im lepszej jakości materiały zastosowane są w danej odzieży ochronnej, tym trzeba się liczyć z wyższymi kosztami zakupu takiej odzieży.

Certyfikaty, atesty

Poszczególne rodzaje ubrań ochronnych mogą mieć również różne rodzaje certyfikatów oraz atestów. Wiele takich certyfikatów jest niezbędna, czyli firma produkująca daną odzież musi je uzyskać, by odzież ochronna mogła być w ogóle użytkowana w danym miejscu pracy. Natomiast certyfikaty jakości związane z jakością produkcji najczęściej są uzyskiwane przez firmy produkujące odzież ochronną w celu zwiększenia renomy danej firmy.

Wiele atestów bezpieczeństwa określanych jest poprzez normy stawiane przez różne urzędy zarówno krajowe, jak też międzynarodowe. Na europejskim rynku normy określane są przez organy UE czy Rady Europejskiej.

Surgeon Wearing Scrubs

Dopasowana odzież ochronna

Przy wybieraniu odzieży ochronnej znaczenie ma nie tylko wytrzymałość odzieży, ale również jej dopasowanie do pracownika. W przypadku spodni czy kombinezonów ważna jest również waga odzieży. Im jest ona mniejsza tym znacznie łatwiej w danym rodzaju odzieży jest wykonywać pracę. Im nowocześniejsze materiały zastosowane są do wyprodukowania danego rodzaju odzieży ochronnej, tym można liczyć na ich mniejszą wagę. Wiele rodzajów odzieży ochronnej są obecnie wykonywane z syntetycznych czy polimerowych materiałów, które są zarówno trwalsze, jak też są w stanie zapewnić mniejszą wagę ubrań ochronnych.