Elewacja małych domów jednorodzinnych – jakie kolory wybrać?

Opublikowany dnia mar 19 2020 - 1:31pm przez Adam Michalak

Bardzo dużo rodzin mieszkających w małych domach jednorodzinnych zastanawia się, jaki kolor elewacji będzie dla ich budynku najbardziej odpowiedni. Istotą jest, aby dany kolor optycznie powiekszył budynek i nadał mu odpowiedniego, eleganckiego wyglądu. Dobry wybór koloru elewacji to niezaprzeczalnie najważniejszy element pięknej oprawy domu.

Pierwszy krok – dopasowanie do architektury domu 

Wybierając odpowiedni odcień elewacji domu jednorodzinnego po pierwsze należy się kierować jego architektura. Do prostego, nie posiadającego ostrych detali domu super sprawdzi się elewacja jasna, przyciągająca wzrok. Szary dom bez detali zniknie na tle innych domów i wyglądu otoczenia.

Domy ze zdobieniami np. takie utrzymane w stylu dworskim nie wymagają mocnego koloru elewacji – w takim wypadku można postawić na spokojny beż czy szarość, tak aby nie przesadzić z ilością przyciągających oko detali.

Budynki utrzymane w nowoczesnym stylu, z pięknym, prostym dachem i dużymi oknami mogą polubić się z chłodniejszymi, lecz nadal jasnymi kolorami elewacji takimi jak odcienie szarego czy nawet niebieskiego.

Pamiętaj o dachu i otoczeniu budynku!

Oprócz ogólnego wyglądu architektury i otoczenia bardzo ważny jest kolor dachu. Z czerwonym kolorem dachówki świetnie będą współgrać kolory jasne, wpadające swoimi tonami w beż lub jasny róż. Czarna lub szara dachówka zachowa kontrast i nowoczesny wygląd domu z białym lub lekko beżowym kolorem ścian.

Kolejną, ważną kwestią jest lokalizacja i otoczenie domu jednorodzinnego. Mieszkając w okolicy, gdzie znajduje się las warto jest zachować ogólną, naturalną kolorystykę – zalecane jest unikać mocnych i krzykliwych barw, które mogą wyglądać źle i nadać całemu budynkowi karykaturalny czy groteskowy wygląd. Dom też nie powinien za bardzo różnić się od wyglądu okolicznych domków – warto jest mieć to na uwadze przy planowaniu koloru elewacji zewnętrznej.

Paleta barw – o czym należy pamiętać?

Aby dom nie wydawał się przesadzony swoim wyglądem, warto jest zachować umiar przy doborze palety kolorów. Ważnym jest wybieranie kolorów o tej samej tonacji. Więcej niż 3 kolory mogą dać efekt odwrotny od zamierzonego, czego żadna rodzina zmagająca się z odpowiednią aranżacją i dobraniem koloru elewacji do domu jednorodzinnego nie chce.

Najpopularniejsze kolory elewacji małych domków jednorodzinnych

Cieszącymi się największą popularnością kolorami dla elewacji domków jednorodzinnych są niezaprzeczalnie kolory jasne takie jak biel czy jasne odcienie żółtego. Są one również “najbezpieczniejszymi” kolorami, ponieważ łatwo jest dobrać do nich inne elementy elewacji, nie wyróżniają się też bardzo mocno na tle innych domków.

Chcąc się wyróżniać, dobrze jest postawić na czerwoną elewację. Jest to dość ryzykowny, lecz na pewno opłacający się krok, jeżeli naszym celem jest wyróżnienie naszego domu spośród reszty i nadanie mu indywidualnego, wyjątkowego wyglądu.

Mieszkając blisko lasu, warto postawić na jasny oliwkowy bądź jasnozielony kolor elewacji – dom nabierze naturalnego wyglądu i będzie pięknie współgrał z kolorami natury. Do takiej elewacji świetnie sprawdzi się czerwony kolor dachu.

Odpowiednio dobrany kolor elewacji nada małemu domkowi jednorodzinnemu pięknego wyglądu. Sprawi też, że będzie on wyglądał na większy i przestronniejszy.

Więcej o elewacji małych domów dowiesz się z poradnika na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/najlepsze-kolory-elewacji-dla-malych-domow-jednorodzinnych