Iglaki w ogrodzie i na tarasie. Jaki rodzaj drzew iglastych; jak wygląda uprawa?

Opublikowany dnia mar 1 2021 - 12:14pm przez Igor Szymański

Iglaki to najczęściej spotykane drzewa, robiące niesamowite wrażenie. Umieszczenie ich w ogrodzie, czy na tarasie, przyniesie nieprawdopodobne efekty wizualne, dzięki którym nasz ogrodowy raj będzie piękniejszy. Ponadto są to rośliny mało wymagające, które zdobią nasze zewnętrza przez cały rok. Przedstawiamy niezbędne informacje na temat iglaków ogrodowych. Dowiesz się, jakie rodzaje drzew iglastych są najlepsze, kiedy przycinać lub przesadzać iglaki i wiele, wiele innych ważnych aspektów.

Rodzaje drzew iglastych

Jodła koreańska: Małych rozmiarów krzew, zaliczająca się do iglaków miniaturowych. Bardzo dobrze znosi mróz. Każdego rodzaju, dobrze uprawiona gleba sprzyja wzrostu temu ozdobnemu drzewku. Dekoracją jodły koreańskiej są piękne szyszki.
Sosna drobnokwiatowa „Glauca”: Dużo drzewo, dorasta do 5-10 m wysokości. Najlepiej przyswaja na glebach umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych.
Jałowiec pospolity: Krzew osiąga ok. 4-6m wysokości. Bardzo łatwa w uprawie. Rośnie bez problemu nawet na glebach nieurodzajnych i piaszczystych. Owocami jałowca są jadalne szyszkojagody, używane jako przyprawy.

Iglaki w ogrodzie – porady:

Przesadzanie iglaków
Najlepszym okresem do przesadzania iglaków są miesiące od sierpnia do końca września. Zaletami przeniesienia drzew iglastych właśnie w tym terminie da drzewkom sporo czasu na „dojście do siebie”, dokładniej rzecz ujmując, regenerację systemu korzeniowego przed mrozem. Jednak jak przesadzić iglaki bez komplikacji, oto poradnik krok po kroku:

  • 1. Przygotuj nowe miejsce: usuń zanieczyszczenia (chwasty, kamienie),
  • 2. Wykop dołek (większa średnica niż korona drzewa),
  • 3. Na dnie dołka należy usypać kopczyk z ziemi do iglaków,
  • 4. Dzień przed przesadzeniem obficie podlej (korzenie nie powinny mieć kontaktu ze światłem, może to skutkować złym zakorzenieniem. Gdy korzenie zaczną się kruszyć, szczelnie owiń je szmatką),
  • 5. Wykop drzewko z jak największą bryłą korzeniową. Okop roślinę dookoła, wyciągnij z ziemi i od razu umieść we wcześniej przygotowanym dołku,
  • 6. Wolną przestrzeń uzupełnij do połowy ziemią i dokładnie ugnieć, tworząc nieckę,
  • 7. Nieckę wypełnij wodą. Poczekaj aż wsiąknie w glebę,
  • 8. Uzupełnij ziemię do poziomu powierzchni. Dokładnie ugnieć
  • 9. Wokół pnia usyp kopczyk na wysokość 10 cm pnia (ochrona przed zmarznięciem)
  • 10. Przekompostowaną korą ściółkuj glebę (zapobiega rozwojowi chwastów oraz korzystnie wpływa na rozwój).

Najlepszy nawóz do iglaków

Nawożenie iglaków jest konieczne, jeśli chcemy aby nasze drzewko nie straciło na kolorze i żebyśmy cieszyli się jak największą intensywnością. Ponadto trzeba wiedzieć jaka dawka nawożenia jest odpowiednia. Te rośliny potrzebują być nawożone przez cały sezon wegetacyjny. W zależności od miesiąc, okres wegetacyjny drzew iglastych może się zmieniać o zapotrzebowanie składników mineralnych, co świadczy o tym, że jeden rodzaj nawozu nie jest wystarczający.

Termin nawożenia: wiosna (pobudza wegetację, wzmacnia), lato, jesień (zahamowanie wegetacji)
Nawozy mineralne to główna podstawa „żywieniowa” iglaków. Konieczny jest nawóz z dużą ilościowo porcją azotu. Ważnym podpunktem w składzie są również mikroelementy, które dobrze działają na kolor i utrzymują intensywność.

Przynajmniej raz na dwa lata powinno używać się naturalnego nawozu, czyli kompostu. Dzięki swoim właściwościom wzbogaci podłożę w próchnicę oraz zmieni strukturę podłoża, doprowadzając do rozluźnienia i dobrego zakorzenienia. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-sadzic-i-pielegnowac-iglaki-w-ogrodzie-i-na-tarasie-porady-eksperta