Jak można wykonać sufit podwieszany na stropie drewnianym?

Opublikowany dnia cze 20 2021 - 4:32pm przez Adam Michalak

Czy warto wykonać w swoim domu sufit podwieszany? Tak naprawdę każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie indywidualnie. W niektórych przypadkach ma on zastosowanie i warto się bez wątpienia na niego zdecydować. Sufit podwieszany na pewno przydaje się wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo wysokimi pomieszczeniami. Wówczas mogą one generować dość wysokie rachunki za ogrzewanie. Z tego względu lepiej jest zastosować sufit podwieszany i w ostatecznym rozrachunku, zmniejszyć jego kubaturę. Ponadto jeśli chcemy zakryć jakąś mało estetyczną instalację, wówczas taka opcja także jest najlepsza i mimo wszystko dość tania. Sufity podwieszane umożliwiają również ciekawe rozmieszczenie oświetlenia, przykładowo ledowego. Jest zatem wiele powodów, dla których warto zdecydować się na taki sufit. Zazwyczaj jednak jest on mocowany do stropu betonowego lub też murowanego. Możemy zatem zadawać sobie pytanie, czy zamocowanie go do stropu drewnianego, w ogóle jest wykonalne?

Jak wypracować odpowiednią stabilność na drewnianym stropie?

Strop drewniany nie posiada tak dużej stabilności, jak to jest w przypadku stropów murowanych oraz betonowych. To nie oznacza jednak, że w tym przypadku nie można takiej stabilności uzyskać. Drewno czasem się wygina dlatego też sam stelaż metalowy powinien być zamocowany w takich miejscach, które będą charakteryzowały się dużą wytrzymałością i sama konstrukcja również będzie dużo bardziej stabilna. Sam sufit podwieszany nie jest oczywiście ciężki, ale jeśli nie zastosujemy odpowiednich rozwiązań na samym początku, później trudno będzie nam cokolwiek z tym zrobić i na pewno będzie dużo bardziej kosztowne.

Sam stelaż metalowy, warto zatem umocować na belkach nośnych. Możemy znaleźć je bez problemu pod tynkiem. Dzięki wykonaniu nawierceń w odpowiednich miejscach jesteśmy w stanie również oszacować, jaką posiadają one grubość. Można skorzystać także z wykrywacza przewodów, ale rzadko ktoś z nas posiada taki sprzęt do swojej dyspozycji. W przypadku stropów pokrytych od dołu grubymi deskami, sufit można mocować po prostu na nich.

W jaki sposób wykonuje się sufit podwieszany na drewnianym stropie?

By wykonać taki sufit najpierw trzeba wyznaczyć poziom, można użyć do tego oczywiście poziomicy. Sam poziom należy zaznaczyć na wszystkich ścianach. Linie, które zostaną wyznaczone, posłużą do zamocowania tam profili przyściennych. Do tego powinny zostać wykorzystane kołki i szerokość ich rozmieszczenia musi wynosić 60 cm.

Na suficie należy również wyznaczyć linię do głównych profili, aby móc je tam później zamocować. Warto w tym momencie skupić się na porządnym zamocowaniu wieszaków oraz kołków, które będą odpowiadać za utrzymanie w zasadzie całego sufitu podwieszanego.

Profile główne muszą zostać oparte na końcach profili przyściennych. Profile nośne, a dokładnie ich końcówki, muszą natomiast zostać wsunięte do środka profili przyściennych oraz przykręcone do głównych. Profile nośne koniecznie należy wypoziomować i połączyć ze sobą.

Płyty sufitowe trzeba przyciąć i dopiero wtedy można rozpocząć ich montaż. Powinny być układane w odpowiednim kierunku i oczywiście z użyciem wkrętów bardzo dobrej jakości. Powstałe między płytami spoiny, należy oczywiście wyrównać oraz wypełnić. Można to wszystko wykonać przy pomocy masy szpachlowej. Następnie na całość powinien zostać nałożony tynk gipsowy lub też gładź gipsowa, a później już trzeba tylko wszystko pomalować.

Trzymając się takich wytycznych, można osiągnąć dobre rezultaty w trakcie montowania sufitu.

Więcej znajdziesz na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najpopularniejsze-rodzaje-sufitow-podwieszanych