Jak można wykonać taboret z pieńka – poradnik DIY

Opublikowany dnia wrz 23 2019 - 11:18am przez Igor Szymański

taborety DIY

Dziś urządzając swoje wnętrza poszukujemy zazwyczaj dość nietypowych i nietuzinkowych rozwiązań, które pomogą nam nadać charakteru poszczególnych pomieszczeniom. Jednym ze sposobów na taką nietypową aranżację, jest chociażby własnoręczne tworzenie mebli. Dziś jest to bardzo modne i wykonuje się je chociażby z palet. Warto jednak pomyśleć o innych materiałach, czasem dużo łatwiejszych do zdobycia, przykładowo o pniach drzew.

Jak odpowiednio przygotować pień?

Obecnie wiele osób decyduje się na to, by stworzyć z pnia drzewa taboret. Taki innowacyjny pomysł sprawdzi się w wielu wnętrzach. Będzie on pasował do stylu nowoczesnego, do wnętrz skandynawskich czy też rustykalnych. Skąd taki pień na taboret możemy wziąć? Jeśli mamy swój własny ogród i drzewo, które trzeba ściąć, sprawa jest tak naprawdę prosta. Jeśli jednak nie mamy takich łatwych źródeł do jego zdobycia, możemy posiłkować się chociażby punktami sprzedaży opału. Tam bardzo często można znaleźć pieńki za kilka złotych, co jest naprawdę wartą do zweryfikowania okazją. Pnie drzew są także sprzedawane w tartakach. Tam można nieco bardziej sprecyzować swoje życzenie i wybrać pień, który pochodzi przykładowo z konkretnego drzewa.
Taki pień drewna przed obróbką, zawsze należy odpowiednio wysuszyć. Niekiedy proces takiego suszenia może trwać nawet rok. Warto zatem nabywając pień wybrać taki, który jest dość suchy. W domu natomiast w celu szybszego wysuszenia pień można postawić blisko grzejnika. Gdy pod jego spodem przestaniemy zauważać mokre ślady, wówczas można już spokojnie zabierać się za pracę z tym kawałkiem drewna.

Precyzyjna obróbka pnia

Taboret z pieńka można wykonać pozostawiając na nim korę, bądź też nie. Zdecydowanie lepiej jest nie zostawiać kory, ponieważ po pewnym czasie i tak zacznie ona samoczynnie odchodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem odłupanie jej przy pomocy dłuta i następnie oszlifowanie pieńka do czysta, przykładowo papierem ściernym. Jeśli jednak naszym pniem jest pień brzozy, wówczas warto pomyśleć o jego dokładnym oczyszczeniu i pozostawieniu kory. Kolejnym etapem jest nadanie pniowi właściwego kształtu. Jeśli taki jak jest nam się podoba, wówczas wystarczy oszlifować go ręcznie, by nie pozostawić na nim chociażby żadnej drzazgi. Jeśli jednak chcemy wprowadzić także pewne modyfikacje w kształcie, wówczas przyda nam się szlifierka mechaniczna.
Ostatnim już etapem jest natomiast pomalowanie pieńka. Warto zabezpieczyć go i pomalować bezbarwnym lakierem, dzięki czemu nie straci on na swej naturalności. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zrobic-taboret-z-pienka-w-stylu-folkowym