Jak położyć gładź na płyty kartonowo-gipsowe?

Opublikowany dnia kw. 2 2019 - 2:44pm przez Igor Szymański

gładż na płyty kartonowo gipsowe

Płyty kartonowo-gipsowe mają gładką powierzchnię. Może zatem dziwić nas nieco fakt, że mimo wszystko nakłada się na nie jeszcze gładź. Powodów takiego działa jest jednak kilka. Przede wszystkim płyty kartonowo-gipsowe łączy się, a pomiędzy łączeniami powstają niewielkie, ale mimo wszystko widoczne luki. Podczas ich montażu niekiedy dochodzi do powstania ubytku w płycie, jakichś zarysowań. Niestety również wkręty pozostawiają po sobie solidne dziury. Dlatego by ostateczny efekt był naprawdę zadowalający, nałożenie takiej gładzi jest niezbędne.

Czy gładź musi być nałożona na całą powierzchnię płyt?

Wiele osób może się zastanawiać, czy całą powierzchnię płyt należy pokryć taką gładzią. Odpowiedź brzmi nie. Należy koniecznie nałożyć ją na różne ubytki czy też miejsca łączenia. Natomiast reszta może pozostać bez warstwy gładzi. Jednak wielu fachowców automatycznie pokrywa gładzią całe powierzchnie, by uzyskać idealny efekt, niemalże lustra. Dlatego też chcąc uzyskać luksusowy wygląd ścian, najlepiej jest pokryć je gładzią w całości.

Jaki aplikować gładź?

Do aplikowania gładzi, potrzebne są odpowiednie sprzęty. Większość osób używa w tym celu zwykłej szpachli, jednak gładź można nakładać także przy pomocy wałka. Przy dużych przestrzeniach, bardzo często gładź nakłada się maszynowo. Na rynku dostępna jest gotowa gładź szpachlowa, którą można bezpośrednio nakładać na płyty. Można jednak zakupić również suchą gładź, do mieszania w odpowiednich proporcjach z wodą. Przed nałożeniem gładzi, powinniśmy dokładnie oczyścić powierzchnię i ją zagruntować. Nakładanie gruntu nie jest w tym przypadku koniecznością, jednak znacznie zwiększa przyczepność gładzi. A zatem gruntując, otrzymamy bardziej zadowalający efekt. Warstwa gładzi nie powinna być zbyt gruba.

Postępowanie po nałożeniu gładzi

Gdy gładź jest już nałożona, wiele osób wykonuje jeszcze inne prace na ścianie, przede wszystkim malowanie. Gładź nie stanowi idealnej powierzchni pod farbę. Na samym początku należy wszystko dokładnie wyszlifować, a następnie oczyścić. By farba naprawdę dobrze trzymała się podłoża, ważne jest skorzystanie z gruntu. Zagruntowanie całej powierzchni, gwarantuje nam bardzo ładne połączenie się wcześniejszych warstw z farbą. Jeśli zatem zależy nam na idealnym efekcie, warto pomyśleć o takim właśnie rozwiązaniu, które jest w zasadzie koniecznością. Choć zatem mogłoby się wydawać, że płyty kartonowo – gipsowe spełniają już wszelkie normy jeśli chodzi o ich gładkość, prawda jest zupełnie inna. Położenia na nich gładzi, gwarantuje nam dopiero uzyskanie zadowalającego efektu. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/nakladanie-gladzi-na-plyty-kartonowogipsowe-instrukcja