Jak rozjaśnić poddasze? 5 pomysłów na jasne kolory ścian

Opublikowany dnia maj 11 2020 - 12:26pm przez Adam Michalak

Poddasze to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w domu. Jest bardzo charakterystyczne ze względu na skosy i swoje usytuowanie. Na poddaszu płaszczyzny ustawione są pod różnym kątem, przez co w niektórych zakamarkach potrzeba więcej światła. Rozwiązaniem na zbyt ciemne miejsca są dobrze dopasowane kolory ścian. Aby rozjaśnić przestrzeń na ogół stosuje się jasne farby – ciemne optycznie zmniejszają pokój. Nie wiesz jakie kolory dopasować do skosów? Przedstawiamy 5 pomysłów na jasny pokój na poddaszu!

Uniwersalna biel

Klasyczna biel jest standardowym kolorem, na który można pomalować ściany na poddaszu. To ponadczasowa barwa, dzięki której często można zmieniać wystrój pokoju. Pasują do niej zarówno pastelowe meble i dodatki, jak te o mocniejszych odcieniach (np. żółć, jasna zieleń). Warto wiedzieć, że biel to jeden z nielicznych kolorów, który nie zniekształci proporcji pomieszczenia, dzięki czemu łatwiej można podkreślić jego walory.

Jasne poddasze za sprawą beżu

Jasny pokój na poddaszu można uzyskać przy pomocy wszelkich odcieni beżu. Warto wybrać tę barwę, szczególnie gdy pomieszczenie jest niskie i ma mały metraż. Naturalne światło, które będzie wpadać do beżowego pokoju sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe i przytulne. Jeśli chcesz przełamać monotonię kolorystyczną, pomaluj fragment pionowej ściany na mocniejszy kolor (dobrze sprawdzi się np. czerwony).  Taki zabieg nada pomieszczeniu oryginalnego charakteru i będzie dobrym wyznacznikiem kolorystycznego doboru dodatków.

Niebiańskie poddasze

Bardzo wdzięcznym kolorem zarezerwowanym nie tylko dla chłopców jest niebieski. Będzie prezentował się wyjątkowo szczególnie na poddaszu, w których okna wychodzą w stronę nieba. Dużo światła w połączeniu z jasnym odcieniem niebieskiego sprawi, że pokój na poddaszu będzie wyjątkowo przestrzenny, a atmosfera w nim stanie się relaksująca i swobodna. Używając niebieskich barw pamiętaj, aby postawić na jasne dodatki!

Gra kolorów

Stworzenie jasnego pokoju na poddaszu nie musi ograniczać się tylko do delikatnych, matowych kolorów. Miłośnicy szalonych barw mogą zaszaleć z fioletem, żółcią lub pomarańczą, ale bardzo ważne jest umiejętne połączenie tych odcieni. Pierwszorzędną regułą jest wykorzystanie jaskrawych lub mocnych kolorów na wyższych, pionowych ścianach lub ich fragmentach. Resztę ścian należy wtedy wypełnić bielą.

Jasne poddasze w kilku odcieniach

Jednolita kolorystyka to nie tylko jeden kolor, ale różne jego odcienie. Aby pokój nie był nudny, dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie go w dwóch różnych tonacjach. Na poddaszu świetnie sprawdzą się chłodny beż z odcieniem żółci lub dwa różne tony szarości. Pamiętaj o tym, żeby skosy pomalować w jaśniejszym odcieniu! Zachowasz wtedy przejrzystość, a światło będzie lepiej docierać do zacienionych miejsc. Mimo lekkiej różnorodności kolorystycznej na ścianach, poddasze pomalowane tym sposobem nadal będzie spójne i bardzo jasne.

 

Więcej o aranżacji poddasza dowiesz się z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/najlepsze-jasne-kolory-scian-w-pokoju-na-poddaszu-porady-eksperta