Ogród w stylu wiejskim to wdzięczne połączenie walorów dekoracyjnych i użytkowych. Nie ma w nim ścisłego rozgraniczenia na sad, warzywnik i rabaty kwiatowe. Wszystkie te części mogą się ze sobą swobodnie przeplatać tworząc w ten sposób niepowtarzalny, urokliwy klimat nawiązujący nieco do babcinych domostw. Jako taki, doskonale pasuje on do okolic podmiejskich i wiejskich, trzeba jednak mieć na uwadze, że nie będzie raczej współgrał z nowoczesnymi, futurystycznymi budynkami.
Aranżacje ogrodu wiejskiego – kwiaty
Jak urządzić ogród w wiejskim stylu, aby wykreować w nim niepowtarzalny, rustykalny nastrój? Przede wszystkim warto sięgnąć po tradycyjne rośliny, takie, w jakie obfitowała od zawsze polska wieś. Nie może w nim zabraknąć malw, ostróżek, słoneczników i komosy. Ze względu na wysokość, kwiaty te najlepiej zasadzić przy ścianie domu lub obok bramy. Niższe piętra mogą utworzyć floksy, rudbekie, nagietki, niezapominajki, cynie, maciejki, łubin i astry. Świetnym dodatkiem będą również nasturcje oraz groszek pachnący pnący się po ogrodzeniu lub specjalnie zamontowanych w tym celu drabinkach. Ponadto, kwiaty mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjny trawnik. Możemy się pokusić o wykreowanie małej łąki siejąc w trawie koniczynę oraz stokrotki lub zasadzić kwitnące rośliny okrywowe.
Aranżacja ogrodu wiejskiego – drzewa i krzewy
Ogrody w wiejskim stylu nie mogą się obejść bez drzew i krzewów, jednak wybierając je trzeba dokładnie przemyśleć i rozplanować przestrzeń. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami danej odmiany i sprawdzić, jakie osiąga rozmiary. W przeciwnym wypadku może się okazać, że nasza maleńka jabłonka za kilka lat będzie tak duża, że już zabraknie miejsca na cokolwiek innego. Jeżeli zatem nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, warto zdecydować się na kilka niewielkich krzewów, takich jaki lilak, czarny bez czy jaśmin oraz parę miniaturowych drzewek. Nie znaczy to oczywiście, że musimy całkowicie zrezygnować z własnych owoców. Idealnym wyborem będą małe krzewy porzeczek, malin, brusznica lub borówka amerykańska. Co więcej, większość z nich dostępna jest w dwóch opcjach: w formie krzewu i piennej, dzięki czemu dodatkowo możemy urozmaicić krajobraz. Jeżeli natomiast chodzi o drzewa, to doskonałą propozycją będą formy karłowe. Wartą przemyślenia propozycją są wśród nich rajskie jabłonie. Co prawda ich owoce nie nadają się do jedzenia w stanie surowym, ale można z nich zrobić wspaniałe nalewki, konfitury lub kandyzowane jabłuszka i cieszyć się nimi przez całą zimę. A walory dekoracyjne tych drzewek są wprost nieocenione!
Więcej informacji na temat wiejskich ogrodów znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-elementy-w-ogrodzie-w-stylu-wiejskim