Jak zamontować narożniki z siatką na styropianie?

Opublikowany dnia maj 27 2020 - 11:51am przez Adam Michalak

Wykonanie elewacji w odpowiedni sposób i przede wszystkim właściwe jej zaizolowanie, to podstawa. Jeśli ocieplenie jest wysokiej jakości, wówczas wiąże się to z wymiernymi korzyściami. Przede wszystkim ocieplenie sprawia, że zimno nie wdziera się w okresie jesienno-zimowym do domu. Latem natomiast nie dostaje się do niego aż tak bardzo gorące powietrze, które również może wywołać dyskomfort. Elewacja pięknie otynkowana, dobrze ocieplona i utrzymana w atrakcyjnej kolorystyce, może zatem wywoływać bardzo przyjemne wrażenia wizualne. Jednak tynk chroni ściany jedynie przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych, jakich jak chociażby deszcz. Nie chroni jej natomiast przed typowymi uszkodzeniami mechanicznymi, do których przecież również może dochodzić. Siatka zbrojna nie jest w stanie im zapobiec, dlatego też bardzo często wykorzystuje się dodatkowe rozwiązania wzmacniające najbardziej newralgiczne punkty, a zatem narożniki. Chroni je przed odpadaniem tynku, kruszeniem itp.

Czy narożniki powinny być montowane z siatką?

Narożniki są zawsze najbardziej wysuniętą częścią budynku. Z tego też względu istnieje ryzyko zahaczenia o nie kosiarką, w trakcie przenoszenia mebli czy też jadąc rowerem. Narożnik uszkodzony w ten sposób przestaje się dobrze prezentować a co ważniejsze, przestaje dobrze chronić ściany budynku. Warto zatem zamontować na narożniku budynku specjalne zabezpieczenia.

Do wzmocnienia można wybrać narożniki styropianowe z siatką oraz wersję bez siatki. Na którą lepiej jest się zdecydować? Montaż narożników bez siatki jest dobrym rozwiązaniem, jednak wymaga od nas wykonywania na nim zakładek z siatki zbrojnej. Montaż narożników z siatką jest jednak dużo łatwiejszy, ponieważ wówczas nie musimy wykonywać tej dodatkowej pracy i dużo łatwiej jest zachować idealną krawędź elewacji. Element aluminiowy nie jest wówczas osłonięty przez dodatkowe warstwy, przez co może on niestety stracić na swojej „ostrości” i odpowiednich proporcjach.

Montaż narożników aluminiowych z siatką stosuje się przede wszystkim na krawędziach. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym warto je zastosować. Takie wzmocnienie jest również zasadne we wnękach drzwiowych oraz okiennych, ponieważ one także są narażone na pękanie.

Jak wykonuje się montaż narożników na krawędziach?

Montaż narożników zewnętrznych, niezależnie od tego czy są one z siatką czy też bez, zaczyna się od przymocowania ich na zaprawie klejowej. Te z siatką powinny być osadzone na takiej zaprawie. Natomiast narożniki bez siatki całkowicie się w niej zatapia, wyrównuje i poziomuje.

Jeśli montujemy narożniki z siatką, kolejnym krokiem do wykonania pracy prawidłowo, jest połączenie skrzydeł siatki narożnika z siatką systemową. Powinna ona nachodzić jedna na drugą. Nie trzeba jednak przekładać siatki zbrojącej na kolejną ścianę. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji narożnik bez siatki, wówczas jego zakładka musi wynosić 20 cm. Cały narożnik musi być zatem zakryty.

Podczas łączenie listew aluminiowych, również trzeba wykonać zakładki. Muszą one być w płaszczyźnie pionowej i ich wielkość powinna wynosić 10 cm.

Montaż takich narożników aluminiowych na krawędziach, nie jest w gruncie rzeczy przesadnie trudnym zadaniem. Należy jednak brać pod uwagę zasadnicze różnice, które wynikają z montażu narożników z siatką oraz bez siatki. Po nałożeniu ich na krawędzie, dochodzi do ich lekkiego zaokrąglenia. Dlatego też jeśli zależy nam na tym aby krawędź była równa i ostra, wówczas lepiej żebyśmy zdecydowali się na narożniki z siatką.

Sprawdź więcej w poradniku na https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/montaz-naroznikow-z-siatka-na-styropianie-instrukcja-krok-po-kroku