Jakie wyróżniamy rodzaje gładzi gipsowej – wszystko co trzeba widzieć

Opublikowany dnia mar 31 2019 - 2:07pm przez Igor Szymański

Gładź gipsowa jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. To właśnie przy jej pomocy bez trudu można wykończyć ściany i nadać im estetyczny wygląd. Gładź charakteryzuje się bardzo dużym poziomem gładkości w odróżnieniu od tynków, które jeszcze nie tak dawno były kładzione na ścianach. Dzięki strukturze gładzi można uzyskać nieskazitelną powierzchnię, na którą bardzo łatwo nakłada się chociażby farby.

Czym charakteryzuje się gładź gipsowa?

Gładź gipsowa jest niezwykle popularna, choć na rynku występują również inne rodzaje gładzi. Ona jednak zdecydowanie najlepiej zdaje test w domach. Wyróżniamy jej dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym jest gładź gipsowa syntetyczna. Na rynku występuje ona jako sucha mieszkanka. Po jej zakupie należy zatem zmieszać ją z odpowiednią ilością wody, którą zaleca producent. Do wyboru mamy także gładź z gipsem naturalnym. Co ją wyróżnia? Bardzo duży stopień bieli, dlatego też jest ona dość często wybierana. Poza tym to gładź, którą kupuje się do bezpośredniego użycia. Wiele osób woli gotowe produkty, dlatego też ma ona wielu zwolenników. Jednak w odróżnieniu od gładzi gipsowej syntetycznej, nie jest ona niestety aż tak wytrzymała. Obie jednak cechują się gładką powierzchnią, na którą bez trudu można aplikować różnego rodzaju farby.

Jak należy kłaść gładź?

Gładzie rodzaje mają przeróżne. Wyróżnia również gładź polimerową czy też wapienną. Każdą z nich nakłada się nieco inaczej. Należy przestrzegać innych reguł. W przypadku gładzi gipsowej warto pamiętać o tym, iż ma ona spory wpływ na korodowanie metali. Dlatego kładąc ją na ściany, dobrze jest zdemontować wszelkiego rodzaju elementy metalowe, które mogłoby ucierpieć. Poza tym nakładają ją również warto pomyśleć o zastosowaniu narzędzi ze stali nierdzewnej, które cechują się bardzo wysoką odpornością. Po nałożeniu gładzi gipsowej na ścianę, otrzymuje się stosunkowo gładką powierzchnię. Jednak mimo wszystko należy ją dokładnie wyszlifować, by otrzymać idealną warstwę. W takiej sytuacji wytwarza się oczywiście spora ilość pyłu, którego człowiek nie powinien wdychać, gdyż jest on szkodliwy. Dlatego najlepszą opcją jest odpowiednie zabezpieczenie się przed rozpoczęciem wykonywania takich prac. Można zakupić sobie maskę, specjalne gogle. Oczywiście kładzenie gładzi to kwestia bardzo indywidualna, nie na każde podłoże się ona nadaje i nie do każdego jest ona dostosowana. Dlatego przed wyborem konkretnego rodzaju gładzi warto przeanalizować, czy w danym pomieszczeniu się on sprawdzi. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaka-gladz-wybrac-w-zaleznosci-od-rodzaju-tynku