Kolor antracytowy na ścianach

Opublikowany dnia sie 23 2020 - 4:51pm przez Adam Michalak

Antracyt a grafit

Moda na kolor antracytowy nie przemija. Głęboki odcień szarości, jakim jest antracyt, często jest mylony z kolorem czarnym bądź grafitowym. Antracyt swoją nazwę zawdzięcza skale, stanowiącą najwartościowszą odmianę węgla kamiennego. Sam kolor często jest określany jako najciemniejszy z możliwych odcieni szarości. Grafit, który często jest mylony z kolorem antracytowym ma zdecydowanie jaśniejszą tonacje. Chcąc określić tonacje koloru antracytowego, można go umieścić właśnie pomiędzy czernią a grafitem.

Kolor antracytowy na ścianach

Antracyt najczęściej jest wybierany w aranżacji wnętrz w stylu loftowym, bo świetnie współgra z najpopularniejszymi cechami tego stylu. Idealnie komponuje się z ciepłym drewnem, metalem i odcieniami miedzi. Architekci wnętrz często zestawiają głęboki szarości ścian z białymi kaflami z fazą w nowoczesnych kuchniach bądź malując jedną ścianę na ten kolor w jadalni i wstawiając tam dębowy jasny stół.

Ważne jednak jest, żeby podjąć przemyślaną decyzję, która ściana ma być pomalowana na kolor antracytowy. Powinniśmy zdecydować się na tą, która jest najlepiej wyeksponowana w pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się pomalować na ten kolor ścianę znajdującą się po przeciwnej stronie dużego okna bądź innych przeszkleń będziemy mogli obserwować jak kolor prezentuje się w różnych porach dnia i w zależności od ilości padającego światła ma bardziej przytulny charakter bądź bardziej surowy. Jeśli przede wszystkim chcemy wydobyć głębie i srogość antracytu wybierzmy ścianę słabiej oświetloną. Kolor ten nie lubi przesady, więc dekoracje ściany w odcieniach głębokiej szarości powinny być minimalistyczne i stanowić przeciwwagę dla jej mocnego tonu.

Antracyt jest coraz częściej wykorzystywany w aranżacji pokoi dziecięcych. Czy w pokoju dla najmłodszych jest miejsce na wykorzystanie tak głębokiej szarości? Jak najbardziej! Możemy wykorzystać antracyt jako kolor farby tablicowej, bądź magnetycznej i tym samym pozwolić naszym dzieciom rozwijać się kreatywnie. Malując ściany na kolor szarości możemy zmienić całkowicie klimat naszego wnętrza, nadać mu charakteru. Ściany w tym kolorze perfekcyjnie zgrają się z bielą firan, kanap, czy dywanu.

Antracyt we wnętrzu

Nie da się ukryć, że antracytowy kojarzony jest z niezwykłą elegancją i klasą, a kolor stał się modny nie tylko na ścianach ale też jest często wykorzystywany w projektowaniu mebli. Obecnie możemy przebierać w fasonach kanap, łóżek, krzeseł, foteli, poduszek i wszelkich elementów dekoracyjnych w tym kolorze. Łączy się je wtedy z pastelowymi odcieniami dekoracji i na zasadzie skrajności buduje się nowoczesne wnętrze. Działa to w dwie strony i decydując się na delikatne pastelowe tekstylia i antracytowe ściany możemy nadać naszemu pomieszczeniu niesamowicie modny ostatnimi czasy styl glamour. Gładka antracytowa ściana może nam idealnie posłużyć za ekspozycje wszelkich fotografii i obrazów, szczególnie jeśli te oprawione są w złote lub posrebrzane ramy. Taki zestaw zawsze będzie prezentował się niezwykle elegancko.

Głęboka szarość antracytu może stanowić dla nas idealną bazę do stworzenia wyjątkowego stylowego wnętrza pełnego klasy i polotu, a za pomocą kilku dodatków możemy łatwo nadać mu nowe oblicze.

 

Sprawdź więcej informacji na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/kolor-antracytowy-na-scianach-5-inspiracji