Kolor podłogi dla optycznego powiększenia wnętrza

Opublikowany dnia sie 16 2018 - 12:35pm przez Igor Szymański

Mieszkać komfortowo to mieć wokół siebie odpowiednio dużą przestrzeń. Wybierając kolor podłogi, można ją optycznie powiększyć, jeśli jest to potrzebne.
Powiększenie optyczne wnętrza nie zmieni jego rozmiarów. Zmienia jednak sposób, w jaki się je odbiera. To wrażenie przestronności decyduje, czy jakieś pomieszczenie odbiera się jako komfortowe. Wśród różnych sposobów na optyczne powiększenie są dwa najważniejsze. Pierwszy to kolor podłogi, a drugi to barwa ścian. Warto mieć takie możliwości na uwadze, jeśli upragnione własne mieszkanie nie jest duże.

symbolika koloru białego

Jaki kolor podłogi w małym mieszkaniu?

Jeśli podłoga ma powiększać optycznie, musi być jasna. Nie jest to duże ograniczenie przy kreowaniu atmosfery wnętrza, bo są różne jasne barwy i może mieć ona różny charakter. Inaczej będzie się prezentować wnętrze z podłogą beżową, kremową, jasnoszarą czy z błękitną. Jeśli chodzi o to, jak dobrać kolor podłogi, by maksymalnie powiększyć optycznie przestrzeń, to warto wybrać białą. Każdy z tych kolorów uczyni podłogę inną, ale każdy pozwoli ją powiększyć. Biel i barwa błękitna to wrażenie chłodu i świeżości. Barwa kremowa jest podobna do bieli, ale pogodniejsza. Beżowy to częsty wybór dla podłogi w małym mieszkaniu. Jest to kolor jasnego drewna. Zapewnia wrażenie przytulności. Jasna szarość to chłód i elegancja.

Jak dobrać kolor podłogi do ścian?

Do małych mieszkań często wybiera się białe ściany. Ta barwa najmocniej powiększa optycznie. Jest też teraz modna. W zależności, jaki kolor podłogi w małym mieszkaniu się wybierze, mniej lub bardziej zwiększy się ten efekt. Najmocniejsze oddziaływanie zapewni wybór białych ścian i białej podłogi. Dla wielu osób jednak takie połączenie będzie zbyt chłodne. Można zmniejszyć chłodne oddziaływanie bieli poprzez wybór beżowej podłogi. Będzie i przestronnie, i przytulnie.

Inne popularne wybory na kolor ścian w małym mieszkaniu to odcienie bieli oraz pastele. Ostatnio coraz częściej pojawia się też jasna szarość. Najlepszym sposobem rozstrzygnięcia problemu, jak dobrać kolor podłogi do ścian, jest zwrócenie uwagi na charakter całości. Kolor musi być jasny. Jednak przy błękitnych ścianach podłoga może być i np. jasnoszara, i beżowa. Każdy z tych wyborów to inne wnętrze. Przy drugiej opcji bardziej przytulne. To, czego trzeba przy tym unikać, to ciepła barwa ścian i podłogi. Nie wszystkie barwy powiększają w jednakowym stopniu. Śnieżna biel oddziałuje najsilniej, później są jej odcienie oraz pastelowe chłodne kolory. Rozbielone ciepłe barwy też będą powiększać, ale słabiej. Wykończenie podłogi stanowią zazwyczaj: panele, wykładzina, płytki, żywica. Każdy z tych materiałów występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Można łatwo znaleźć kolor podłogi, który powiększy optycznie i będzie pasował do ścian. Który także się spodoba, bo to równie ważne.

Więcej inspiracji znajdziecie pod adresem: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jaki-kolor-podlogi-do-bialych-scian-porady-eksperta