Kolory elewacji małych domów jednorodzinnych. Jakie kolory sprawdzą się najlepiej

Opublikowany dnia sie 16 2020 - 12:29pm przez Adam Michalak

Może wydawać się, że małe jednorodzinne domy nie mają w sobie potencjału jeśli chodzi o aranżację ich elewacji. Nic bardziej mylnego, małe domy jednorodzinne dają wiele możliwości w kwestii dobrania ich zewnętrznego wyglądu. Mimo, że przeważnie kojarzą się one z przytulnością, mogą prezentować się z zewnątrz niezwykle nowocześnie.

Jakie kolory elewacji sprawdzą się najlepiej w małym domu jednorodzinnym

Wybierając kolor elewacji podstawową rzeczą jaką musimy rozważyć jest styl naszego budynku. Nie każdy kolor będzie dobrze się prezentował z każdym stylem, dlatego ocena tego jest szczególnie ważna by na samym początku nie utrudnić nam zadania. W przypadku domów w stylu klasycznym najlepiej sprawdzą się kolory jasne, stonowane takie jak beże czy jasne brązy, natomiast do stylu nowoczesnego najlepiej dopasują się biele i szarości w chłodnych odcieniach. Ważny jest także aspekt krajobrazu oraz innych budynków otaczających nasz dom. W przypadku, gdy znajduje się on oddalony od miasta, przy samym lesie, dobrze by elewacja także była w naturalnych kolorach, jeśli jednak dom leży w centrum miasta, otoczony nowoczesną architekturą, naturalne odcienie brązów wprowadziłyby nieprzyjemny dla oka kontrast. Kolor domu musi także pasować do koloru dachu. W starszych budowlach dach jest przeważnie koloru czerwonego, do którego pasują tylko ciepłe odcienie beżu i żółci. Takie zestawienie stwarza wrażenie bardzo ciepłego i przytulnego domu. Warto pamiętać, że małe budynki przeważnie maluje się na jasne, chłodne kolory takie jak biele i szarości. Ciemne odcienie łatwo przytłoczyłyby mały jednorodzinny dom. Złym pomysłem byłaby także aranżacja całego domu w jednym kolorze, rezygnując z kontrastującego dachu, gdyż w taki sposób budynek stałby się mdły i ponury. Warto także ograniczyć się do użycia maksymalnie trzech odcieni elewacji, więcej kolorów mogłoby wyglądać nieestetycznie.

Jasne kolory elewacji domu jednorodzinnego

Wiedząc już na co zwracać uwagę podczas wybierania koloru elewacji, należy przybliżyć wiedzę ogólną na temat jak dane kolory wpłyną na wygląd domu. Odpowiednie zastosowanie kolorów może odwrócić uwagę od wielkości lub mankamentów budynku. Przykładowo pracując z małym domkiem jednorodzinnym najlepiej sprawdzą się jasne, zimne kolory elewacji, które optycznie powiększą bryłę budynku jednocześnie wyróżniając go z otoczenia. Świetnym rozwiązaniem używając zimnych, jasnych odcieni będzie dodanie do niego cieplejszych elementów podkreślając szczególne elementy na przykład część garażową. Domy zawierające bardzo dużo elementów w postaci różnych poręczy czy ozdobnych okiennic powinny być zachowane w jednym kolorze by dodatkowo nie przyciągać wzroku na wszystkie dodatkowe elementy. Spowodowałoby to chaotyczny odbiór budynku. Chcąc stworzyć motyw nowoczesny warto zdecydować się na dominujący kolor biały z bardzo ciemną, antracytową dachówką i ewentualnymi szarymi kamiennymi elementami na przykład wyróżniającymi drzwi.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/najlepsze-kolory-elewacji-dla-malych-domow-jednorodzinnych