Kredyt hipoteczny na budowę domu – o tym musisz pamiętać

Opublikowany dnia kw. 13 2021 - 1:59pm przez Adam Michalak

Aby móc rozmyślać o budowie domu, na samym początku trzeba zainwestować w działkę budowlaną. Jest to tak naprawdę pierwszy krok do tego, aby móc realizować marzenie o mieszkaniu na swoim. Wiele osób stawiających domy podpiera się kredytem hipotecznym i jest to zupełnie zrozumiałe. Jak wygląd branie takiego kredytu w przypadku domu?

Jakie są etapy wzięcia kredytu hipotecznego?

Na samym początku musimy wybrać odpowiadający nam projekt budowlany. Warto na tym etapie dość mocno przemyśleć swoje potrzeby. Przykładowo czy chcemy garaż na dwa samochody lub też czy chcielibyśmy mieć własną piwnicę. Czasem metraż domu docelowego jest bardzo duży i na tym etapie dobrze jest również zweryfikować, czy faktycznie potrzebujemy aż tyle przestrzeni. Im więcej metrów, tym więcej kosztować będzie nas wybudowanie domu, a później chociażby jego ogrzanie. Wiele osób stara się rozsądnie podejść do tematu i buduje dom, który jest adekwatny do ich możliwości finansowych.

By móc w ogóle zacząć starać się o kredyt, powinniśmy skompletować kilka dokumentów. Mowa tutaj o pozwoleniu na budowę, zgody na przyłącza, wypisie oraz wyrysie działki oraz dokumentu potwierdzającego prawo własności do działki, czyli o akcie notarialnym. Te dokument pozwalają już o złożenie wniosku o kredyt na budowę domu.

Oczywiście nim taki wniosek złożymy musimy zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądać nasz wkład własny. Obecnie minimalny wynosi 10%. Jeśli jednak działka należy do nas, wówczas ona może posłuży jako wkład własny i nie musimy martwić się o żadne dodatkowe pieniądze.

Złożenie wniosku jest kalkulowane przez bank. Musi mieć on między innymi pewność, że uda nam się dokończyć budowę. Dlatego obecnie banki szacują, że za budowę metra kwadratowego należy zapłacić minimum 2000 tysiące. Tym samym jeśli przykładowo nasz dom ma mieć 100 metrów, musimy zaciągnąć kredyt na minimum 200 tysięcy. Tym samym bank zabezpiecza się, że faktycznie uda nam się za te pieniądze dokończyć budowę i będziemy regularnie spłacać kredyt hipoteczny.

Jeśli przejdziemy pozytywnie weryfikację, wówczas musimy zgłosić się do banku, aby podpisać całą umowę kredytową. Następnie musimy spełnić wszystkie warunki banku, aby ostatecznie kredyt został wypłacony. Musimy mieć również świadomość tego, że taki kredyt nie jest wypłacany jednorazowo, jak chociażby w przypadku kredytu na mieszkanie. W tym wypadku jest on wypłacany w transzach. To ile takich transz będzie ostatecznie zależy od tego na jaką kwotę zaciągnęliśmy kredyt, jaki jest ogólny kosztorys oraz jaki mamy harmonogram budowy. Gdybyśmy nie dotrzymywali jakichś terminów, wówczas bank mógłby wstrzymać nam wypłatę transzy. Dlatego musimy być tutaj naprawdę konsekwentni.

Jak uzyskać kredyt?

Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie zająć się wszystkimi kwestiami formalnymi, niezbędnymi do uzyskania kredytu na budowę domu. Najczęściej potrzebna jest nam fachowa pomoc kogoś, kto sporo będzie mógł nam doradzić. Warto skorzystać chociażby z fachowej i rzetelnej wiedzy: https://lodzkiekspert.pl/.