Łazienka w stylu marokańskim. Jak ją urządzić?

Opublikowany dnia sty 22 2021 - 5:25pm przez Adam Michalak

Pomysł na ciekawą i oryginalną łazienkę. Dobre rozwiązanie dla miłośników orientalnych klimatów, podróżników i osób, które nie chcą zamykać wyglądu swojej łazienki w klasycznych stonowanych barwach. Dodatkowo sprawdzi się u osób lubiących folklor. Styl arabski i marokański zastąpi klasyczne polskie wzory ludowe sprawdzą się raczej w kuchni niż w łazience.

Co charakteryzuje ceramikę marokańską?

 

Pokazujemy, jak stosować płytki łazienkowe w marokańskie wzory:

Wzornictwo jest bardzo odważne i nietypowe, zwłaszcza jak na zwykle stonowane pomieszczenie, jakim jest łazienka. Mimo swojej zawiłej koncepcji wszystko jest bardzo perfekcjonistyczne. Geometryczne i uporządkowane wzornictwo urozmaici łazienkę bez wprowadzania do niej zbędnego chaosu.

Sama kolorystyka również zaskakuje tak perfekcyjnym i skrupulatnym doborem. W stylu marokańskim przewodzą barwy takie jak żółty, czerwony pomarańczowy, ale też i zielony, niebieski, a nawet czarny.

Płytki wykonywane są tradycyjną metodą wypalania i szkliwienia, przez co są materiałem niesamowicie odpornym. Mogą służyć latami w każdym wybranym miejscu- jako podłoga, ściana kabiny prysznicowej, podkreślenie krawędzi wanny czy rama lustra i drzwi. Nie będzie widać żadnego śladu użytkowania, a przez swoją szklistą powierzchnię rozświetlą wnętrze łazienki przy dobrze dobranym oświetleniu.

Nowoczesna łazienka w stylu marokańskim

Jeśli chcemy uzyskać efekt nowoczesnej łazienki, ale nadal inspirować ją arabskimi motywami- warto użyć jedynie gustownych elementów z marokańskim wzornictwem. Świetnie sprawdzi się tu zlew, który jest prawdziwym, niepowtarzalnym arcydziełem. Zlewy są bowiem zdobione ręcznie w tradycyjnym procesie produkcji, a same wzory są tak szczegółowe i perfekcyjne, że ciężko uwierzyć w ich pochodzenie.

Drugą opcją na stosowanie stylu marokańskiego w nowoczesnej łazience to podłoga. Podłoga w stylu marokańskim, w łazience będzie podstawą do prostej i surowej aranżacji reszty pomieszczenia. By jednak zgrać to w schludną całość, należy wybrać te mniej krzykliwe i skomplikowane wzory- takie bowiem również istnieją w marokańskiej sztuce ceramicznej. Przykładowo granatowe kafelki w białe, delikatne wzory lub czarne płytki w zielone, geometryczne koła.

Uzupełnieniem będzie dodatek w postaci lampy witrażowej- w nowoczesnym stylu, ale z wykorzystaniem różnobarwnych szkieł. Warto zadbać również o wszelkie dodatki do kąpieli, łaźnie marokańskie kojarzą się z ciężkim zapachem nastrojowych kadzideł i świec. Złote, postarzane elementy dopełnią styl.

Zachowaj umiar! Jak utrzymać aranżację marokańskiej łazienki w dobrym tonie.

Nie należy bać się eksperymentować z tym pięknym, orientalnym stylem. Łazienka w stylu marokańskim to niesamowita i oryginalna atmosfera w zwykłym pomieszczeniu codziennego użytku. Podczas kąpieli pozwoli zrelaksować się, fanom podróży taka podłoga w marokańskim stylu przywoła wiele pięknych wspomnień.

Miej jednak umiar. Mimo perfekcji i piękna zdobień- nie wolno z nimi przesadzić. Wprowadzi to kolorystyczny bałagan, a nadmiar wzorów nie będzie przyjemny dla oka. Styl marokański warty jest wypróbowania, ale trzeba postępować z nim ostrożnie.

Przeczytaj więcej o aranżacji w stylu marokańskim na: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/lazienka-w-stylu-marokanskim-porady-i-inspiracje