Malowanie i konserwacja metalowego ogrodzenia

Opublikowany dnia sie 21 2019 - 11:52am przez Igor Szymański

konserwacja metalowego ogrodzenia

Ogrodzenie stanowi wizytówkę posesji i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest pierwszym jej elementem, który rzuca się w oczy. Jego stan odzwierciedla także pewne cechy właścicieli, np. zamożność albo niedbalstwo i jeżeli nie chcemy czuć się zażenowani spojrzeniami przechodniów, a tym bardziej nie patrzeć na własne nieestetyczne ogrodzenie, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych. W zależności od tego, czy właśnie montujemy ogrodzenie nowe, czy dokonujemy renowacji już istniejącego, różny będzie też zakres i intensywność prac.

Ogrodzenie nowe

W tym wypadku sprawa jest dosyć ułatwiona, ponieważ zarówno u rzemieślnika wykuwającego ogrodzenia, jak i w wypadku wyrobów fabrycznych, metalowe ogrodzenie otrzymujemy zazwyczaj w pewnym stopniu zabezpieczone, czyli pokryte antykorozyjną farbą podkładową. Wówczas należy jedynie dobrać odpowiednią farbę dekoracyjną, a przed malowaniem oczyścić ogrodzenie z ewentualnych zabrudzeń oraz tłustych plam powstałych podczas transportu i montażu. Jeżeli otrzymujemy ogrodzenie surowe, a więc niezabezpieczone, wówczas w zależności od stopnia zanieczyszczenia metalu, należy ten potraktować jako nowy lub stary.

Ogrodzenie stare

Odpryskująca lub odparzona farba, a na niej żółte ślady oznaczają jedno, farba przestała pełnić swoją funkcję ochronną i estetyczną. Zdarza się, że ubytki występują punktowo i są niewielkie, od biedy więc można oczyścić jedynie takie miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że po zamalowaniu takich miejsc nie uzyskamy idealnej płaszczyzny i będzie to na ogrodzeniu widoczne. Rzetelna renowacja ogrodzenia polega na jego oczyszczeniu aż do uzyskania widoku samego metalu i trzeba usunąć każde ognisko rdzy. Najlepiej używać wkrętarki (wiertarki) z odpowiednią końcówką, czyli okrągłą druciana szczotką, chociaż niektóre miejsca trzeba będzie wyczyścić zwykłą szczotką drucianą i ręcznie. Wyjątkowo zaniedbane ogrodzenia należy zeszlifować kątówką albo oddać do piaskowania. Następnie wszystko odpylić i pomalować podkładem, czyli farbą antykorozyjną. Dobranie odpowiedniej farby dostosowujemy do składu farby dekoracyjnej. Już na etapie doboru podkładu dobieramy farbę dekoracyjną, a malowanie ogrodzenia metalowego czym wykonać, nie jest pytaniem łatwym. Farba i pędzel, nie wyjaśniają do końca zagadnienia. Pędzle powinny być co najmniej dwa – płaski do płaszczyzn, okrągły do trudniej dostępnych miejsc (np. w kutym, ozdobnym ogrodzeniu), a równie dobrze może to być pistolet natryskowy. Farb z kolei jest do wyboru co najmniej kilka:

  • farby alkidowe (ftalowe);
  • farby alkidowo – uretanowe;
  • farby chlorokauczukowe;
  • farby poliuretanowe;
  • farby poliwinylowo – akrylowe;
  • farby epoksydowe.

Malowanie najlepiej przeprowadzać w dni pochmurne, ale bez opadów, w temperaturze otoczenia od 5 do 35 stopni Celsjusza. Zaleca się pokrycie ogrodzenia dwiema warstwami farby. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.rafil.pl/konserwacja-i-malowanie-metalowego-ogrodzenia-porady-eksperta/