Przygotowanie i malowanie płyt gipsowo-kartonowych
Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z łatwiejszych do użycia materiałów budowlanych. Za ich pomocą zniwelujemy krzywizny ścian, zastosujemy jako jeden z elementów ścianek działowych, czy obudujemy wydzielony fragment przestrzeni w mieszkaniu (obudowa spłuczki w łazience, stworzenie wnęk, czy obudowanie grzejników z zewnątrz). Po nałożeniu gładzi, a następnie farby, stają się jednolitą, gładką i estetyczną powierzchnią, nie do odróżnienia przy łączeniach z innymi elementami mieszkania.
Przygotowania ogólne
Przed przystąpieniem do malowania płyt gipsowo-kartonowych należy przygotować wszystko to, czego będziemy potrzebowali. Nie ma bowiem bardziej irytującej rzeczy dla pracującego, ponad brak narzędzi i materiałów do tej pracy.
Kiedy już płyty mamy na miejscu i została położona na nich gładź, przygotowujemy:
narzędzia:
-
- packa do szlifowania gładzi + papier ścierny (gradacja 80, 100 i 120) + kostka do szlifowania;- szpachelka i packa do poprawek;- kompletny zestaw malarski (mały wałek+duży wałek+kuweta mała i duża)+teleskop (wysięgnik)+pędzel do odcinania (obrysowywania płaszczyzn do malowania);- dla nieuważnych taśma malarska oraz folia zabezpieczająca przed zabrudzeniem albo kartony;- wyciskacz do sylikonu (tutaj akrylu);- miotełka do zamiatania na kiju+maseczka;- drabinka malarska;
materiały:
-
- gładź do ewentualnych poprawek;- grunt;- farba;- akryl w tubie.
Zanim pomalujemy
Gładź należy zeszlifować za pomocą packi, zastępując ją kostką w narożnikach i przy krawędziach (wygodniejsze). Jeżeli papier rysuje, zmienić na mniejsze ziarna. Usuwamy wszelkie grudki i nierówności, nie używając nacisku i aż do gładkości. Zagłębień i dziurek nie usiłujemy zatrzeć na siłę, ale pozostawiamy. Po tej operacji odpylamy płaszczyzny, czyli zamiatamy je miotłą. Wrażliwi na pył mogą używać przy tym maseczki przeciwpyłowej.
Kolejnym etapem jest gruntowanie. W tym wypadku używamy gruntu, ale alternatywnie można używać specjalnej farby podkładowej albo wymieszać grunt z farbą, której zamierzamy użyć do malowania, aby złapało kolor. Nieostrożni mogą okleić futryny i okna taśmą, gdzie używamy w narożnikach akrylu, na podłodze sprawdzi się folia, ale lepsze są zwykłe kartony. Pierwszym etapem jest użycie pędzelka w narożnikach i na krawędziach. Zawsze, nawet jeżeli sufit i ściany malujemy na jeden kolor. Małym wałkiem zaraz wyrównujemy zagruntowane płaszczyzny, a następnie gruntujemy wszystko wałkiem dużym.
Wyższość użycia gruntu z farbą polega na tym, że po wyschnięciu doskonale widoczne są wszelkie niedoróbki i niedoskonałości gładzi, na którą teraz nanosimy poprawki. Posłuży do tego packa i gładź, którą również następnie szlifujemy i zagruntowujemy.
Malowanie
Czynność najłatwiejsza w całej operacji, tym bardziej że mamy już wprawę po gruntowaniu. Malowanie niczym się bowiem od gruntowania nie różni, oprócz jednej istotnej rzeczy. Podczas gruntowania możemy malować niedbale, byleby pokryć płaszczyzny, ale przy nakładaniu farby obowiązuje dbałość o niepozostawianie smug. Przy gorszej jakości farb może się także okazać, że jedna warstwa jest niewystarczająca. Wówczas malujemy do skutku.
Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/malowanie-plyt-kartonowo-gipsowych