Narzędzia do wykonywania suchej zabudowy – poznaj te niezbędne

Opublikowany dnia maj 17 2021 - 1:39pm przez Adam Michalak

By wykonać montaż elementów suchej zabudowy niezbędne są do tego odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam wykonywanie prac. Na szczęście w dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest znaleźć te, których potrzebujemy. Wystarczy wybrać się na zakupy do większego sklepu budowlanego, a ich koszt nie jest też bardzo wygórowany.

Akcesoria do suchej zabudowy – top 8 z nich

 1. T-kwadrat do płyt kartonowo-gipsowych

Tego typu narzędzie różni się od innych rodzajów, ponieważ jego wymiary zawierają się w rozmiarach klasycznej płyty i przez to o wiele prościej jest dokonywać jej cięcia. Nie tylko koniec kwadratu dokładnie pasuje do krawędzi płyty gipsowo-kartonowej, ale też jest na tyle długa, aby mieć pewność, że figura(kwadrat)nie zmieni swojego położenia. Nie ma substytutu dla tego narzędzia. Czasem „główka”, czyli kwadrat jest regulowany ze względu na kąt, co ułatwia prace.

 1. Nóż do płyt kartonowo-gipsowych w rozmiarach 12, 6, 4 cali

I tak mamy nóż 6-calowy i 4-calowy, które służą do ubijania cementu na miejsce i oklejania. Natomiast 12- calowy nóż posłużyć może do wtapiania i wykańczania warstwowego.

 1. Nóż uniwersalny

Jeśli mamy nóż uniwersalny powinien on być odpowiedni do naszego projektu suchej zabudowy. Ten, który mógłby się nie nadawać, byłby o odłamywanych ostrzach. Lepiej upewnić się, że ostrza osadzone są w przykręcanej rękojeści, by zapewnić większą stabilność.

 1. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka do mocowania

Takie narzędzie automatycznie ładuje nową śrubę, gdy chcemy ją wkręcić w płytę gipsowo-kartonową. Dobrze, aby miała sprzęgło tak, by wiertło przestało się obracać, zamiast zdejmować łebek śruby.

 1. Szlifierka i arkusze szlifierskie

Arkusze szlifierskie występują zazwyczaj w 2 wariantach: 1 – grubej siatki z włókna szklanego z otworami oraz takie, które wyglądają jak zwykły papier ścierny.

 1. Gąbka do szlifowania płyt kartonowo-gipsowych – ścierna i nieścierna

Wyglądem przypomina zmywak kuchenny do szorowania garnków i patelni. Ma bardzo szorstką powierzchnię z jednej strony, a gładszą – z drugiej. Nadaje się do poprawek. Jeśli chodzi o gąbkę z rodzaju nieściernej, to nadaje się ona do szlifowania płyt kartonowo-gipsowych.

 1. Wkręty do suchej zabudowy

Dostępne są w wersjach z gwintem szerszym lub drobniejszym. Te wkręty o grubym gwincie stosowane są do kołków drewnianych, a o drobnym – do ram metalowych.

 1. Pilarka

Pilarka ręczna to piła o zaostrzonej końcówce i grubych ząbkach. Jest wystarczająco ostra, aby przebić płytę gipsowo-kartonową ,ale nie tak ostra, aby zrobić nam ranę. Używana przy krótkich, prostych cięciach.

Montaż suchej zabudowy – poradnik

 1. Rozpocznij od odpowiedniego układu

Pierwszym krokiem do zawieszenia płyt kartonowo-gipsowych jest zaznaczenie ołówkiem na podłodze i suficie pionowych kresek. Ułatwi to mocowanie płyt kartonowo-gipsowych do ramy. Montaż płyt rozpocznij od jednego górnego rogu pomieszczenia i zainstaluj panele poziomo, górną częścią przy suficie.

 1. Przymocuj pierwszy panel do kołków

Wkręć kilka śrub lub gwoździ na końcach i pośrodku panelu na tyle głęboko, by „zagłębić się” w płycie, ale aby nie złamać papierowej powierzchni.

 1. Wytnij przylegający panel

Najlepszym sposobem będzie nacięcie powierzchni panelu nożem uniwersalnym prowadzonym przez kwadrat T do płyt do suchej zabudowy, a następnie oderwanie panelu od naciętej linii.

 1. Wykonaj wycięcia wokół gniazdek i przełączników

Możesz tego dokonać za pomocą kolorowej kredy do zaznaczania krawędzi, a następnie umieszczenie płyt na ścianie w ostatecznym położeniu. Dociśnij panel do ściany, aby przenieść oznaczenie kredą na tył płyty.

Użyj piły, aby wykonać wycięć.

 1. Zawieś płyty do suchej zabudowy wokół okien i otworów drzwiowych

Analogicznie jak w punkcie 4, ale nacięć można dokonać za pomocą obrotowego wycinaka, czy piły.

 1. Zawieś dolne panele

Zacznij montaż od przeciwległego rogu pomieszczenia, by przesunąć pionowe szwy od górnego do dolnego rzędu.

Więcej o niezbędnych narzędziach dowiesz się z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/podstawowe-narzedzia-do-wykonania-suchej-zabudowy