Oświetlenie ogrodu-inspirujące efekty świetlne

Opublikowany dnia lut 27 2021 - 1:55pm przez Adam Michalak

Szczęśliwcy posiadający ogród bardzo cenią tę dodatkową przestrzeń. Jej projekt jest bardzo ważny, ponieważ ogród jest odpowiedzialny za wywołanie pierwszego wrażenia. Zresztą latem i wiosną to najchętniej odwiedzana część domu, szczególnie jeżeli jest wyposażony w taras. Dlatego dobrze zadbać o detale, które wprawiają w dobry nastrój i pozwalają poczuć ciepło domowego ogniska. Takim szczegółem jest oświetlenie ogrodu. Zapewnia bezpieczeństwo przez dobrą widoczność, jest też ozdobą zwracającą uwagę na piękny ogród o każdej porze dnia i nocy. Do wyboru mamy wiele opcji oświetlenia  i o kilku z nich wspomni ten poradnik.

Oświetlenie ogrodu-jakie są możliwości?

Pierwsza  z nich to oświetlenie ogrodu LED. Lampy ogrodowe LED to bardzo częsty wybór. Pobierają one niewiele mocy, bo około 80% mniej niż standardowe oświetlenie. Dostępne w wielu wariantach, między innymi:

  • lampy stojące
  • wiszące-kinkiety
  • lampy LED do wbudowania w ziemię

Bardzo dobrze naświetlają przy niskim koszcie utrzymania. Do tego daje wybór koloru światła. Do ogrodu najlepiej będzie pasować ciepłe światło białe. Właśnie ten odcień zapewni przytulność i nastrój. Będzie pasować do wystroju z drewna jak też do umeblowania nowoczesnego. Pomocą w doborze barwy będzie jej oznaczenie w kelwinach. Ciepła barwa biała oznaczona na opakowaniu będzie 2700K–3300K. Cena zakupu takiej lampy może trochę przyprawić o dreszcze, natomiast koszt ten zwraca się przez lata w niższych rachunkach za prąd.

Oświetlenie solarne ogrodu

Ciekawym rozwiązaniem będzie oświetlenie solarne LED. Jest to połączenie energooszczędnej technologii ledowej oraz panelu słonecznego. Nie potrzebują stałego dostępu do prądu, więc nie trzeba myśleć o elektryce i tworzeniu instalacji. Są oszczędne i ekologiczne. W tym zakresie rynek również oferuje wiele ciekawych wzorów lamp. Jeśli wystarczające okaże się punktowe oświetlenie ogrodu, parkingu, wejścia do domu to nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na oświetlenie solarne ogrodu.

Laserowe oświetlenie ogrodu

Ma na celu być przede wszystkim efektowne. Nadaje się do ogrodów, w których występują liczne elementy dekoracyjne, jak rzeźby, fontanny, oczka wodne. Niektórzy też decydują się na naświetlenie fasady domu. Dostępnymi w wielu wariantach kolorystycznych wiązkach świateł lasery sterowane pilotem możemy dowolnie kombinować ze sobą barwami i wzorami. Laserowe oświetlenie ogrodu to odpowiedź dla osób nielubiących zabawy elektrycznością i kablami a szukających nietuzinkowego efektu.

Tradycyjność

Jeżeli decyzja jest zbyt trudna, zawsze pozostają tradycyjne metody oświetlenia ogrodu.

Lampki, kule na prąd są łatwo dostępnymi narzędziami oraz łatwymi do wykonania. Cechują się niską ceną, jednak warto pamiętać, że wiąże się z nimi większy koszt utrzymania i zużycia energii.

Przy wyborze oświetlenia ogrodu należy wziąć pod uwagę kwestie finansowe, czy wolimy ponieść większy jednorazowy koszt, a oszczędzać przez lata i efekt, na jakim nam zależy-punktowe doświetlenie, czy oświetlenie całej przestrzeni.

Przeczytaj więcej z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/gra-swiatel-w-ogrodzie-inspirujace-efekty-swietlne-do-ogrodu