Podstawowe zasady łączenia kolorów do salonu w stylu klasycznym

Opublikowany dnia lis 9 2020 - 12:18pm przez Adam Michalak

Kolor ścian w salonie nadaje podstawowy ton całemu wnętrzu. Właściwy wybór odcienia nie tylko pomoże stworzyć przytulny i piękny projekt, ale także usunie niektóre wady salonu. Kolorystyka ścian salonu w stylu klasycznym, wraz z doborem mebli, jest kluczowym czynnikiem przy kształtowaniu indywidualnego projektu. Następnie pojawia się logiczne pytanie: jak wybrać kolor w salonie?

Podstawowe zasady łączenia kolorów do salonu w stylu klasycznym

Wybierając kolor do dekoracji salonu, należy oprzeć się nie tylko na swoich osobistych preferencjach, ale także na istniejących zasadach łączenia kolorów. Nieprawidłowe połączenie nawet dwóch tonów spowoduje dysonans we wnętrzu i dyskomfort psychiczny. Aby salon był wielofunkcyjny, najlepiej wybrać do niego klasykę, to znaczy użyć neutralnej kolorystyki. Zestaw kolorów beżu, kremu, szarości, oliwek nigdy się nie znudzi. Jeśli ktoś od czasu do czasu we wnętrzu eksperymentuje z barwą elementów dekoracyjnych, to spokojny klasyczny salon stanie się wesoły i słoneczny, jeśli rozłoży na kanapie jasne poduszki lub przykryje go kolorową narzutą. Wybierając meble według koloru, należy pamiętać, że jest to element całościowego obrazu pomieszczenia, który sami rysujemy.Tutaj należy wziąć pod uwagę kolor ścian, zasłon, lamp, sufitu, a nawet drobnych akcesoriów.

Jakie powinno być prawidłowe połączenie kolorów we wnętrzu?

  • Używanie szeregu odcieni w tym samym kolorze. Na przykład, jeśli połączy się jasnożółty, żółty i ciemnożółty. W takim przypadku paletę należy rozcieńczyć neutralnym towarzyszem, który pomoże stworzyć płynne przejście od jednego tonu do drugiego. Jest to szary, biały, beżowy.
  • Zastosowanie odcieni w harmonii ze sobą. Istnieją uniwersalne kolory – biały, czarny, szary, beżowy, które można łączyć z dowolnymi innymi. Można je traktować jako podstawę, rozcieńczyć kontrastami.
  • Kontrastowe połączenie kolorów we wnętrzu. Aby zrozumieć, które z nich dobrze się łączą, należy użyć koła kolorów – jest to paleta kombinacji kolorów we wnętrzu. Na przykład żółty i fioletowy, pomarańczowy z niebieskim, zielony z czerwonym są ze sobą w harmonii. Ale nie należy ich używać w równych proporcjach, powinno być więcej cienia.
  • Wykorzystanie sąsiednich tonów (triada analogowa). Na kole kolorów jest zielony z niebieskim, pomarańczowy z czerwonym i fioletowym.

Popularne kolory przy dekorowaniu ścian salonu

Kolorystyka salonu może być zróżnicowana. Cała paleta istniejących odcieni jest podzielona na ciepłe i zimne odcienie, których nie należy ze sobą mieszać. Jakie kolory można przyjąć, jako podstawę w każdym salonie?

Zaleca się rozważenie:

  • Wymiary. Przestronny salon z wysokimi sufitami ma znaczące zalety w stosunku do małej przestrzeni. W nim można pozwolić na użycie ciemnych nasyconych tonów lub nietypowych kombinacji z jasnymi kolorami, a mały salon najlepiej ubrać w jasne odcienie.
  • Im bardziej masywne lub bardziej zróżnicowane meble, tym spokojniejsza powinna pozostać paleta odcieni na otaczających je powierzchniach.
  • Jeśli salon wyróżnia się obecnością dużych okien, które przez długi czas wypełniają pomieszczenie promieniami światła dziennego, mile widziane jest zastosowanie głębokich, bogatych kombinacji kolorystycznych, ale by pomieszczenie wyglądało dostojnie wieczorem, trzeba będzie zadbać o wysokiej, jakości oświetlenie z dodatkowymi źródłami: kinkiety, lampy podłogowe, lampy stołowe i dekoracyjne, żyrandol.

Meble tapicerowane do salonu w stylu klasycznym

Naturalność doceniana jest również w doborze kolorów tapicerki mebli tapicerowanych do salonu w stylu klasycznym: bladożółty, jasnozielony, brązowy. Ale ciemniejsze odcienie można zastosować w meblach takich jak komody, szafy, stoły, które muszą być wykonane z naturalnego drewna.Tak klasyczny design lubi meble z naturalnego drewna. Takie elementy wnętrza uzupełnią klasyczny wystrój z wysokim sufitem, parkietem.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/salon-w-stylu-klasycznym-jak-wybrac-kolor-scian-i-mebli