Salon w stylu prowansalskim – cechy i aranżacja

Opublikowany dnia lip 19 2020 - 1:29pm przez Adam Michalak

Salon jest niezwykle istotnym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu. To w nim spędza się najwięcej czasu, zaprasza gości oraz odpoczywa wraz z rodziną. Wyjątkowość salonu to pożądana cecha. Wnętrze dobrze, aby było niezwykle funkcjonalne i prezentowało się z klasą. Jeśli pożądany salon ma być tradycyjny – doskonałym rozwiązaniem jest styl prowansalski zwany francuskim. Co wyróżnia ten styl oraz jak urządzić za jego pomocą salon?

Styl prowansalski

Styl prowansalski jest bardziej tradycyjnym stylem niż nowoczesnym – po równo czepie z akcentów śródziemnomorskich i szykownego stylu francuskiego. Nazwa pochodzi od historycznej krainy Prowansji położonej we Francji, nad Morzem Śródziemnym. Charakterystyczne dla tej krainy były słoneczne i malownicze uliczki, wraz z bardzo ważnymi dla tego stylu polami lawendowych kwiatów.

We wnętrzu prowansalskim motyw kwiatowy jest niezwykle charakterystyczny i istotny, nawiązuje on do kwiatów lawendy oraz ziół. Drewno wraz z kamieniem, dominują w tym styl. Ściany są pomalowane farbą lub oklejone tapetą, kolor nawierzchni jest jasny, ciepły i subtelny. Drewniana podłoga będzie pasowała idealnie do stylu prowansalskiego, a naturalne drewno można zastąpić płytkami imitującymi. Dominujące kolory to biały, żółty, szary, oliwkowy, błękitny czy lawendowy – wpasowują się do drewnianych, białych mebli.

Umeblowanie prowansalskiego salonu

Drewniane meble to podstawa we francuskim salonie, zazwyczaj malowane na biało i celowo postarzane. Wszelkie komody, kredensy czy szafki dobrze, aby były wolnostojące – na giętkich nóżkach, które oddają stary prowansalski styl. Na takich meblach, doskonałym uzupełnieniem są rzeźbienia lub ornamenty. Do nadania klimatu posłuży motyw roślinny – kwiaty malowane na ścianie czy meblach. Tapicerowany fotel na giętkich nóżkach czy drewniane krzesło to doskonały dodatek.

Aranżacja prowansalska. Salon w stylu prowansalskim nie należy do ciemnych i szarych przestrzeni, a do jasnych i promienistych. Dobrze, aby wnętrze nie było zapchane, a ilość dodatków i dekoracji dobrze rozmieszczona, aby całość nie przytłaczała. Istotnym elementem jest duże owalne lustro, oświetlane przez lampy takie jak kinkiety. Rama lustra dobrze, aby pasowała do stylu francuskiego, dlatego drewniana ramka ze złotymi zdobieniami jest świetnym i eleganckim pomysłem. Poza kinkietami, które są uzupełnieniem głównego źródła światła, dobrym rozwiązaniem jest zdobiony żyrandol z postarzanego metalu. Ozdoby wykonane z porcelany lub szkła idealnie się wkomponują.

Prowansalskie salony słyną ze starego stylu, w którym dominuje drewno wraz z jasnymi barwami. Akcenty kwiatowe czy białe meble to podstawa klimatycznej francuskiej przestrzeni salonowej, a eleganckie dekoracje i ozdoby nadają całości oraz efektu, nie tracąc na użytkowości.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/styl-prowansalski-malowanie-mebli-drewnianych-w-praktyce