Salon w stylu vintage – poradnik

Opublikowany dnia maj 4 2019 - 11:13am przez Igor Szymański

styl vintage w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w każdym mieszkaniu, dlatego jego aranżacji należy poświęcić szczególną uwagę. Zanim jednak przystąpimy do planowania poszczególnych detali, powinniśmy zdecydować, w jakiej estetyce utrzymane będzie wnętrze. W przeciwnym bowiem razie grozi totalny misz masz, czyli, krótko mówiąc, katastrofa. Godną polecenia opcją są bez wątpienia salony w stylu vintage, przytulne, eleganckie i, co niemniej ważne, ponadczasowe, w pełni odporne na modowe zmiany.

Salon w stylu vintage – aranżacje

Na salon w stylu vintage nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Trzeba bowiem wiedzieć, że, wbrew ciągle krążącym, błędnym przekonaniom, konwencja ta nie polega na zapełnieniu całego pokoju starociami. Takie postępowanie doprowadziłoby nieuchronnie do zamiany wnętrza w muzeum, a nie o to tutaj chodzi. Vintage to pojedyncze, starannie dobrane i rozmieszczone akcenty, które sprawiają, że mieszkanie zyskuje niecodzienny charakter i klimat. Może to być stolik kawowy z lat 60., wypełniony tulipanami wazon z Ćmielowa, serwis kawowy z Bolesławca czy pięknie odnowione fotele na toczonych nóżkach. Co istotne, w zależności od preferencji, możemy wybrać vintage bardziej dyskretne, pod postacią drobnych, eleganckich akcentów lub maksymalistyczne, czyli jeden, a nawet kilka mebli w tej estetyce.

Salony w stylu vintage loft

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że vintage i loft to najlepsi przyjaciele. Industrialna odsłona omawianego stylu polega na zestawienie kontrastujących ze sobą elementów, czyli ceglanej ściany, wystającego okablowania, metalowych detali czy przeszkleń z elementami, które dodają pomieszczeniu przytulności. Jeśli chodzi o tę drugą kategorię, to mogą to być tapicerowane welurem meble wypoczynkowe, miękkie dywany lub wzorzyste, kwiatowe tapety na ścianie. Kwintesencją połączenia tych stylów jest zestawienie surowej, „odartej” z tynku ściany z pikowaną, miękką kanapą na charakterystycznych, skośnych nóżkach. Ogromnie ważną rolę odgrywają tu też tkaniny. Warto zwrócić uwagę na te wypłowiałe, z efektem postarzenia, zwłaszcza w kolorze butelkowej zieleni, winnej czerwieni czy ochry. Świetnie sprawdzą się też barwne narzuty w ludowej estetyce, kwiatowe poszewki na poduszki oraz dziergane pledy. Co istotne, wbrew pozorom, estetyka loftowa nie wymaga ogromnych przestrzeni. Owszem, urządzenie przestronnego wnętrza w ten sposób jest na pewno łatwiejsze, jednak nawet mały salon w stylu vintage będzie się świetnie prezentował. O ile oczywiście postawimy na umiar i kilka starannie rozmieszczonych i przemyślanych akcentów. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/ponadczasowy-salon-w-stylu-vintage-5-wyjatkowych-aranzacji