Styl kolonialny we wnętrzach – kilka ciekawych propozycji aranżacji

Opublikowany dnia maj 16 2020 - 1:42pm przez Adam Michalak

Chcąc nieco odmienić wnętrze swojego domu bez czerpania inspiracji z aktualnych trendów wnętrzarskich, warto zwrócić uwagę na styl kolonialny.

Jego nazwa sięga czasów Imperium Brytyjskiego, które obejmowało ponad jedną czwartą powierzchni ziem Azji, Afryki i Nowego Świata. Brytyjczycy narzucili wówczas swój język i kulturę tamtejszym mieszkańcom, czy właśnie wspomniany styl aranżacji wnętrz, stąd nieco lepiej przyjrzymy się cechom, które go charakteryzują.

Kilka inspiracji dla domu w stylu kolonialnym:

  1. Sypialnia w stylu kolonialnym

Sypialnia kolonialna powinna odznaczać się klasycznym komfortem i wysublimowaną elegancją. Jej centrum powinno stanowić łóżko z baldachimem i zasłony sięgające do podłogi, które nadają nutkę dramatyzmu i typowo brytyjskiego ducha. Wnętrze w stylu kolonialnym najlepiej jest zaakcentować jasnymi kolorami ścian. Przytulność i głębię pomieszczenia osiągniemy poprzez granatowe dodatki w postaci prześcieradeł, czy choćby lamp. Podłogę może zdobić jutowy dywanik, który nada nowoczesności i będzie on świetnie kontrastował z ciemną, drewnianą podłogą.

  1. Łazienka w stylu kolonialnym

Tego typu łazienka wyróżnia się przede wszystkim bielą na ścianach, co bardzo rozjaśnia przestrzeń i jest zarazem klasyczne, uspokaja. Oświetlenie winno być odważne, a na półkach możemy ustawić świece, które dodadzą przytulności i zrelaksują nas. Ściany nie muszą być koniecznie pomalowane farbą, a można na nich umieścić marmurowe kafelki. Wnęki z powodzeniem posłużą jako półki na artykuły kosmetyczne, czy ręczniki.

  1. Kuchnia w stylu kolonialnym

By stworzyć autentyczność kolonialnej kuchni powinniśmy zacząć od doboru odpowiedniej palety barw. Charakter wnętrza ma rustykalny, odnoszący się do natury styl, stąd warto trzymać się barw ziemi i stonowanych tonów. Meble w stylu kolonialnym, jak szafki, czy stoły, krzesła mogą odznaczać się głębszymi odcieniami jak brązy, oliwka, ceglasta czerwień.

Ściany i sufit, aby podkreślić rustykalne oblicze uzyskamy dzięki włączeniu drewnianych elementów boazerii, czy odsłoniętych belek. Pięknie będą prezentować się szczególnie te z widocznymi sękami.

A jakie meble? Styl kolonialny widoczny będzie dobrze przy szafkach wykonanych z sękatej sosny z bejcowanym wykończeniem, czy analogiczny stół kolonialny. Dominować powinna tradycyjna paleta kolorów. Świetnie prezentować się będą także bielone wykończenia, czy odcienie czerwieni, niebieskiego, zielonego. W kuchniach kolonialnych szafki były przeszklone, by prezentować tradycyjną zastawę stołową.

  1. Dodatki, czyli wisienka na torcie w kolonialnych wnętrzach

– w stylu kolonialnym akcent powinien być położony na detal w meblach. I tak ławy, wykończenia mebli dobrze, by odznaczały się elementami wykonanymi przez rzemieślników

– portrety – nic bardziej nie ochładza przestrzeni niż brak dekoracji na ścianach, stąd w stylu kolonialnym nie powinno zabraknąć portretów na ścianach. Najpiękniej charakteryzujące się kreską z okresu wczesnego romantyzmu. Ubogacą pomieszczenie i dodadzą nieco elegancji

– wzory – najbardziej pożądane będą subtelne, które dodają głębi. Klasyczne wazony, naczynia wykonane z porcelany przyozdobione bielą i niebieskim, a tapety na ścianach mogą być delikatne podkreślone

 

Podsumowanie: Tęskniąc za stylem klasycznym, powinniśmy zainspirować się stylem kolonialnym. By stworzyć własną przystań i wzorując się na Nowej Anglii czerpmy jak najwięcej z prostej elegancji i przytulnych detali.

 

Więcej o kolonialnych wnętrzach dowiesz się z https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/6-pomyslow-na-wprowadzenie-stylu-kolonialnego-do-wnetrza