W jaki sposób można usunąć farbę z metalu?

Opublikowany dnia cze 16 2020 - 11:58am przez Adam Michalak

Jak usunąć starą farbę z metalu? – poznaj sprawdzone sposoby

Malowanie metalowych powierzchni nie jest oczywiście niczym nadzwyczajnym. Często bowiem ludzie podejmują się chociażby tego, żeby odnowić swoje stare meble ogrodowe, które często były właśnie wykonywane z tego materiału. By jednak móc zrobić to poprawnie, na samym początku trzeba oczywiście usunąć starą farbę. W jaki sposób można to zrobić, aby uzyskać odpowiedni efekt?

Czy usuwanie starej farby zawsze jest koniecznością?

Możemy jednak zadawać sobie pytanie, czy koniecznie trzeba usuwać taką starą farbę? Otóż nie w każdym przypadku będzie to wymagane. Jeśli dotykamy i przecieramy taką farbę, a ona nie odpada ani się również nie łuszczy, to wtedy nie musimy podejmować takich działań. Jednak odpowiednie przygotowanie podłoża, zawsze jest wymagane. Taką starą farbę należy mimo wszystko oczyścić z wszelkiego brudu i odtłuścić, przy pomocy dostępnych na rynku odtłuszczaczy. Później natomiast konieczne jest jej zmatowienie, dzięki czemu nowa farba zyska odpowiednią przyczepność.
Takie zabiegi zazwyczaj wykonuje się wtedy, gdy jedynie chcemy odświeżyć stary kolor. Wówczas takie działanie jak najbardziej ma rację bytu. Jeśli jednak stara farba łuszczy się, sama odchodzi i występuje na niej rdza, wówczas konieczne jest całkowite jej usunięcie.
W momencie gdybyśmy nie usunęli takiej starej powłoki, niestety bardzo szybko przekonalibyśmy się o nietrwałości zastosowanego przez nas rozwiązania. Przede wszystkim nowa powłoka nie zyskałaby dobrej przyczepności i samoczynnie zaczęłaby odpadać oraz się łuszczyć. Dlatego konieczne jest dokonywanie takich właśnie zabiegów na meblach ogrodowych, gdy chcemy pomalować dach, rynny i inne elementy metalowe.

Na jakie sposoby można usuwać starą farbę?

Jak usunąć starą farbę z metalu? Mogłoby się to wydawać nieco skomplikowane, tymczasem jest wiele sposobów na wykonanie tej pracy. Niektóre z nich nadają się przede wszystkim do małych powierzchni i tak jest w przypadku: drucianek szczotki czy też tępej szpachelki. Są to dość tanie rozwiązania, ponieważ zakup tych narzędzi nie jest drogi, a zazwyczaj posiadamy je nawet w swoich domach. Jeśli powierzchnia jest niewielka, to dość szybko powinno nam pójść zdrapanie i wyszorowanie starej farby. Jednak takie sposoby nie sprawdzą się wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą metalową połacią.
Inną metodą na to jak usunąć farbę z metalu, jest piaskowanie. Tutaj mamy oczywiście do czynienia już z dużym i profesjonalnym sprzętem, który musi obsługiwać fachowiec. Farba pod wpływem strumienia powietrza i piasku, szybko odchodzi, dlatego też nadaje się do dużych powierzchni. W takiej sytuacji można pokusić się o to, aby skorzystać z usług jakiejś wyspecjalizowanej firmy.
Możemy skorzystać również z umieszczenia stalowej szczotki na wiertarce bądź też szlifierce kątowej. Choć takie zadanie możemy wykonać sami, to powinno ono być realizowane w odpowiednich warunkach. Bardzo ważne jest to, żeby mieć na sobie gogle ochronne czy też maskę. Wszystko dlatego, że podczas takiego usuwania wytwarzają się ogromne ilości pyłu.

 

Więcej na: https://www.rafil.pl/jak-usunac-stara-farbe-z-metalu-poznaj-sprawdzone-sposoby/