Znaczenie oświetlenia w aranżacji ogrodu

Opublikowany dnia paź 13 2018 - 5:15pm przez Igor Szymański
Światło w ogrodzie spełnia kilka ról. W pierwszej kolejności jego zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej i bezpiecznej przestrzeni, z której będzie można korzystać także wieczorami. Nie należy jednak zapominać, że odpowiednio dobrane lampy dodadzą ogrodowi uroku i uczynią z niego wizytówkę domu. Do wyboru jest wiele różnych źródeł światła, dzięki którym uda się odpowiednio podkreślić rośliny, ciągi komunikacyjne, budynki oraz obiekty zaliczane do małej architektury.

Jak rozmieścić lampy w ogrodzie wzdłuż ścieżek?

Planowanie oświetlenia nie jest pierwszym krokiem w aranżowaniu ogrodu. Mimo to nie warto bagatelizować tego elementu, lepiej brać go pod uwagę podczas projektowania kolejnych części przydomowej przestrzeni. Podstawowe znaczenie dla funkcjonalności, a także estetyki ogrodu, będzie miało oświetlenie tak zwanych ciągów komunikacyjnych. Jak zamontować lampy w ogrodzie wzdłuż chodnika, ścieżki czy podjazdu? Pomysłów jest sporo i są często bardzo od siebie odmienne. Przykładowo w niektórych ogrodach stosowane są wyższe latarnie czy lampy wzorowane na dawnych miejskich ulicach. To dobre rozwiązanie do klasycznie urządzonej przestrzeni zielonej. Warto wówczas zadbać, by aranżacja ogrodu została uzupełniona meblami w podobnej stylistyce. W nowocześniejszej wersji wybiera się słupki oświetleniowe lub lampy umieszczane bezpośrednio w gruncie. Należy pamiętać o dostosowaniu odległości pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi, a także ich wysokości, do długości chodnika bądź podjazdu.

Jak zamontować lampy w ogrodzie, aby podkreślały urok zieleni i wody?

Zasadniczo wyróżnia się oświetlenie górne, boczne lub dolne. Jednak architekci krajobrazu wiedzą, że na tym nie kończą się ciekawe patenty na rozświetlenie ogrodu. Szukający pomysłu, jak rozmieścić lampy w ogrodzie, powinni zwrócić uwagę na nietypowe rozwiązania. Należą do nich między innymi oświetlenie rozproszone, księżycowe czy lustrzane. Techniki te pozwalają dopasować źródła światła do każdego ogrodu indywidualnie. W przypadku ciekawie zaaranżowanego oczka wodnego sprawdzi się oświetlenie lustrzane lub zastosowanie podwodnych źródeł światła, które podkreślą znajdującą się w pobliżu architekturę bądź zieleń. Sposobem na oświetlenie zarówno domu, jak i jego najbliższego otoczenia, będzie lampa typu góra-dół. Jak widać możliwości jest naprawdę sporo. A dobrze doświetlony ogród zyskuje na funkcjonalności, domownicy mogą się w nim czuć bezpieczniej i korzystać z przytulnej atmosfery tworzonej przez lampy rozmieszczone z rozwagą. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-lampy-w-ogrodzie-i-w-domu-7-najlepszych-inspiracji