Inteligentne budynki są obecnie nowością, i to całkiem kosztowną, na polskim rynku budowlanym, jednak coraz więcej osób zastanawia się nad jej wdrożeniem w swoim domu. Szczególnie ważnym aspektem inteligentnych instalacji jest podniesienie bezpieczeństwa domowników, zarówno tych, którzy przebywają w domu, jak i tych znajdujących się poza budynkiem.
Montaż instalacji inteligentnych integruje poszczególne części domu , takie jak drzwi lub okna, oraz dane typy instalacji (alarmowe, przeciwpożarowe, elektryczne lub cieplne) w celu zarządzania wszystkimi elementami z jednego panelu centralnego. Tak wykonana instalacja zapewnia pełniejszą kontrolę nad całym budynkiem, a dodatkowo jest ona w stanie podejmować akcje autonomicznie w momencie wystąpienia pewnych określonych zdarzeń – dobrym przykładem może być domknięcie okien dachowych podczas opadów deszczu, lub automatyczne zapalenie świateł na posesji po zmroku.
System bezpieczeństwa i jego integracja
Szczególnie integracja systemów bezpieczeństwa , alarmowych oraz przeciwpożarowych jest dobrym rozwiązaniem. Inteligentny dom jest w stanie zadbać o stan oświetlenia, jak zostało to już wspomniane w poprzedniej części artykułu, ale także zasunąć rolety antywłamaniowe na okna, czy też wysłać sygnał do agencji ochrony w przypadku nieautoryzowanego naruszenia systemów bezpieczeństwa i uruchomić alarm.
Inteligentny dom daje także swojemu właścicielowi możliwość sterowania nim na odległość . Do centralnego panelu należy doprowadzić łącze internetowe , a następnie wykorzystać laptopa lub urządzenie mobilne, na przykład tablet. Będąc na wyjeździe służbowym lub urlopie domownicy są w stanie również zarządzać urządzeniami znajdującymi się w domu.
Technologia inteligentnych instalacji jest, póki co, jednym z droższych rozwiązań oferowanych przez producentów. Obecnie ma ona kluczowe zastosowanie w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa posesji, jest jednak najdroższym z możliwych rozwiązań. Miejmy nadzieję, że wkrótce oferowane przez firmy instalacyjne ceny będą zadowalające dla większości społeczeństwa, nie tylko dla najbogatszych.