Funkcjonalne i ekonomiczne rolety zewnętrzne

Opublikowany dnia gru 17 2022 - 3:08pm przez Adam Michalak

Osłony okienne cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością wśród klientów. W sprzedaży dostępne są m.in. różnego rodzaju rolety wewnętrzne oraz modele montowane na zewnątrz. Te ostatnie poza walorami estetycznymi mają wiele innych zalet, które sprawiają, że są chętnie montowane zarówno w nowych domach, jak i starszych budynkach.

Budowa rolet zewnętrznych

Zewnętrzne osłony okienne wyróżniają się stosunkowo prostą budową. Ich podstawowym elementem jest pancerz wykonany z ułożonych poziomo i połączonych ze sobą ruchomych paneli. Do ich wytworzenia najczęściej używa się aluminium, które jest stosunkowo lekkie, lecz wytrzymałe. Pancerz umieszczany jest w specjalnych prowadnicach umieszczonych pionowo po obu stronach okna. Roleta po zwinięciu zostaje schowana w skrzynce, w której znajduje się mechanizm odpowiedzialny za jej prawidłowe działanie. W zależności od potrzeb możliwe jest zastosowanie ręcznego bądź automatycznego systemu obsługi. Coraz więcej producentów oferuje nowoczesne sterowniki z możliwością programowania. Dzięki nim rolety będą się podnosić i opuszczać samoczynnie zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Sposób montażu rolet zewnętrznych

Decydując się na zakup rolet zewnętrznych, warto zastanowić się nad sposobem ich montażu. W sprzedaży dostępne są rolety zewnętrzne elewacyjne, naokienne, oraz podtynkowe. Pierwsze z wymienionych są najbardziej uniwersalne i mogą być montowane na istniejących budynkach z wykonaną elewacją. Mocowanie konstrukcji przebiega szybko i nie nastręcza większych trudności. Rolety naokienne nakłada się na okno, a następnie razem z nim umieszcza w przygotowanej wnęce okiennej. Tego rodzaju konstrukcje montuje się w nowych budynkach lub podczas wymiany stolarki okiennej. Trzecią grupę produktów stanowią rolety podtynkowe, które mogą być montowane wyłącznie w nowym budownictwie. Są najbardziej estetyczne, a dodatkowo zapewniają najlepszą izolację termiczną i akustyczną.

Dlaczego warto zainwestować w rolety zewnętrzne

Popularność rolet zewnętrznych wynika z ich licznych zalet. Zasłonięte rolety w okresie letnim skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami wewnątrz pomieszczeń. Z kolei zimą tworzą kurtynę, stanowiącą barierę dla zimnego powietrza. Dzięki temu przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie, co jest niezwykle istotne zwłaszcza teraz, gdy ceny surowców energetycznych są niezwykle wysokie. W rolety zewnętrzne powinny również zainwestować osoby, które mieszkają w pobliżu ruchliwych ulic. Aluminiowy pancerz zapewnia dodatkową izolację akustyczną, wpływając na poprawę komfortu życia mieszkańców domu. Zarówno klasyczne konstrukcje, jak i modele antywłamaniowe stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżą. Zasłonięte osłony okienne i drzwiowe skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei. Dodatkowo zapewniają mieszkańcom poczucie prywatności i chronią przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Odpowiednio dobrane osłony dobrze komponują się z elewacją i prezentują się estetycznie.