Jak dobrać najlepszą baterię umywalkową do łazienki?

Opublikowany dnia sie 25 2022 - 2:58pm przez Adam Michalak

Jak dobrać najlepszą baterię umywalkową do łazienki?
Podczas remontu domu lub mieszkania musimy dobrać wiele elementów wyposażenia wnętrza. W przypadku łazienki trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniej jakości płytek, wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki. Jednym z najważniejszych elementów jest bateria umywalkowa, która powinna zapewniać komfortową codzienną toaletę. Jak wybrać model, który spełni potrzeby wszystkich domowników?

Szeroka oferta na rynku

W sklepach można znaleźć baterie umywalkowe różnych producentów. Mają różny kształt i kolory, dzięki czemu można je dostosować do różnego stylu aranżacji pomieszczeń. Obecnie bardzo popularne są style minimalistyczne, dlatego wiele baterii umywalkowych nie wyróżnia się na tle innych elementów wyposażenia. Bateria umywalkowa może być też punktem zwracającym uwagę, szczególnie jeśli będzie miała kolorystykę łączącą czerń i biel z kolorem złotym lub różowym złotem. Kontrastujące kolory w domach są coraz częściej polecane przez specjalistów i wykorzystywane, między innymi, w modnym stylu skandynawskim.

Najlepszy sposób montażu

Bez względu na styl wnętrza baterie umywalkowe powinny być przede wszystkim dostosowane do samej umywalki. Należy uwzględnić takie parametry jak rozmiar, wysokość wylewki, zastosowaną głowicę, a także ilość uchwytów i ogólny sposób montażu. W sklepach można znaleźć baterie umywalkowe stojące, ścienne oraz wolnostojące. Te pierwsze są najpopularniejsze i montowane są bezpośrednio na umywalce, która zawiera specjalny otwór. Dzięki temu baterię można wymienić wraz z umywalką i w ten sposób szybko zmienić wygląd łazienki, bez potrzeby remontu ścian lub zmiany innych elementów w pomieszczeniu.

Baterie umywalkowe ścienne

Kolejnym rodzajem są baterie umywalkowe ścienne. Tym razem można je podzielić na wersje podtynkowe oraz natynkowe. Te pierwsze są polecane do wnętrz minimalistycznych, głównie z uwagi na fakt, że wszystkie elementy montażowe są ukryte. Baterie natynkowe są natomiast montowane bezpośrednio na ścianie. Widoczne elementy instalacji można wykorzystać do celów dekoracyjnych, pod warunkiem, że wygląd został dostosowany do wnętrza łazienki. Warto dodać, że ten sposób montażu jest najczęściej stosowany w starym budownictwie, ale zyskuje także popularność w stylu industrialnym i loftowym.

Wygodne baterie wolnostojące

Coraz większą popularność zyskują również baterie umywalkowe wolnostojące. Są montowane na blacie w połączeniu z umywalkami lokalizowanymi w ten sam sposób. Jest to rozwiązanie bardzo eleganckie i pozwalające na stosowanie nietypowych kształtów umywalki. Zazwyczaj wymaga jednak większej ilości przestrzeni w łazience z uwagi na fakt, że duża część blatu będzie zajęta przez umywalkę. W związku z tym nie można go wykorzystać na przechowywanie kosmetyków lub środków czyszczących tak, jak w tradycyjnej szafce łazienkowej.

Kontrola kierunku strumienia wody

Przy wyborze baterii umywalkowej należy zwrócić uwagę także na rodzaj zastosowanej wylewki. Może być ona stała lub ruchoma. Wylewka nieruchoma powoduje, że użytkownik nie ma kontroli nad kierunkiem strumienia wody i jest on zawsze skierowany w jedno miejsce. Baterie umywalkowe z ruchomą wylewką są bardziej wygodne i pozwalają na kierowanie wody tam, gdzie aktualnie jest to potrzebne. Wersje te są zazwyczaj stosowane w kuchni, jednak może być to również bardzo wygodne w łazience, szczególnie podczas usuwania zabrudzeń z powierzchni umywalki.

Ciśnienie i temperatura wody

Baterie umywalkowe mogą też mieć różnego typu uchwyt i głowicę. Wybór tych elementów będzie miał wpływ nie tylko na sposób użytkowania, lecz także na zużycie wody. Bateria jednouchwytowa pozwala na jednoczesne sterowanie ciśnieniem oraz temperaturą wody. Dzięki temu obsługa umywalki jest najszybsza, bo wymaga wykonania tylko jednego ruchu. Baterie umywalkowe dwuuchwytowe są zwykle wyposażone w dwa pokrętła, dlatego ustawienie temperatury i strumienia wody zajmuje więcej czasu.

Nowoczesne baterie bezdotykowe

Najbardziej ekologiczne są natomiast baterie bezdotykowe. Za pomocą odpowiedniego pokrętła można ustawić stałą temperaturę wody, a wbudowany czujnik powoduje, że przyłożenie dłoni powoduje automatyczne uruchomienie strumienia wody. Dodatkowo wielu producentów oferuje modele wyposażone w przycisk odcinający dopływ wody po określonym czasie. Takie baterie umywalkowe pozwalają ograniczyć zużycie wody, a także podgrzewać ją zawsze do tej samej temperatury.

Ciekawe propozycje baterii umywalkowych od Kuchinox

Wiele nowoczesnych baterii umywalkowych oferuje marka Kuchinox. Można tu znaleźć modele o różnych kształtach i kolorach, dostosowane zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Firma działa od 1997 roku i stale zyskuje pozytywne opinie klientów. Oferowane produkty mają wysoką jakość i korzystne ceny. Dlatego strona Kuchinox.pl to miejsce, w którym łatwo dobierzemy elementy wyposażenia kuchni i łazienki do każdego domu.