To, jakiego rodzaju zlewozmywak wybrać do kuchni, jeśli chodzi o materiał jego wykonania, zależy w dużej mierze od charakteru pomieszczenia. Z drugiej strony warto mieć na uwadze również budżet, którym ktoś dysponuje, jeśli chodzi o wykończenie kuchni, czy jej remont. Dlatego zdania są podzielone. Warto jednak zwrócić, że elementy stalowe śmiało można określić jako uniwersalne. Co to oznacza? Znajdą zastosowanie w kuchniach o różnym charakterze – zarówno w nowoczesnej, minimalistycznej, jak również tej bardziej klasycznej, a nawet w kuchni o charakterze industrialnym.
Design czy praktyczność, a może jedno i drugie?
Granitowe zlewozmywaki to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych i eleganckich kuchni. Z pewnością będzie wyrazistym elementem aranżacji. Granit jest bardzo trwałym materiałem i wygląda estetycznie w każdej kuchni, bez względu na styl aranżacji. Stalowe zlewozmywaki są raczej bardziej stonowanym rozwiązaniem, a materiał, z którego zostały wykonane podkreśla ich praktyczne zastosowanie. Najlepiej sprawdzą się w rustykalnych kuchniach. Dopełnią ich wystrój i nie będą na pierwszym planie. Zlewy ze stali sprawdzą się też w pomieszczeniach gospodarczych, pralniach czy ogrodzie.
Zlewozmywak 1-komorowy do kuchni – z jakiego materiału?
Jeśli chodzi o rozmiary tego elementu, jak też ilość komór, bardzo ważny jest metraż samej kuchni. Drugim, istotnym elementem jest to, czy w danej kuchni znajduje się zmywarka. Dlaczego? W przypadku obecności takiego sprzętu AGD, zlewozmywak zostaje zepchnięty na drugi plan. Oczywiście, w dalszym ciągu jest potrzebny do tego, by opłukać naczynia, umywać warzywa, czy owoce, czy wykonać innego rodzaju czynności. Jednak rzadko będzie wykonywane tradycyjne mycie naczyń, właśnie z uwagi na zmywarkę. Dlatego zlewozmywak z jedną komorą doskonale sprawdzi się nawet w średnich i dużych kuchniach.
W przypadku tego rodzaju pomieszczeń warto rozważyć jedynie opcję, jaką jest ociekacz. W szczególności, jeśli blat kuchenny jest sporych rozmiarów, zastosowanie takiego, dodatkowego elementu wprowadzi tak na prawdę ład do kompozycji. Jednocześnie jest to element praktyczny, z którego spokojnie można korzystać. W przypadku zlewów stalowych i granitowych dostepne są zwykle warianty z jedną komorą, jak i dwoma.
Zlew dwukomorowy – kiedy wybrać?
Dwie komory najczęściej stają się niezbędne w sytuacji, gdy w danym miejscu jest spora ilość naczyń, które myje się ręcznie. Wtedy takie rozwiązanie bardzo ułatwia pracę. Tak samo składowanie brudnych naczyń, jak również ich późniejsze płukanie. Z reguły rozwiązanie tego typu spotyka się obecnie w obiektach gastronomicznych. W standardowych domach lub mieszkaniach najczęściej stosuje się zlewozmywaki jednokomorowe, w szczególności w nowych mieszkaniach. Nawet, jeśli nie występuje tam zmywarka, jedna komora przekłada się na większą ilość miejsca na blacie roboczym. Wybór zlewów dwukomorowych jest najcześciej większy w przypadku modeli stalowych, choć z pośród granitowych także znajdzie się wiele propozycji.