Kawalerka z antresolą

Opublikowany dnia lis 23 2017 - 10:42am przez Adam Michalak

Kiedy przestrzeń, na której mieszkamy nie jest przestronna, można zastosować kilka sztuczek, które sprawią, że lepiej i bardziej ergonomicznie zagospodarujemy każdy metr kwadratowy. Jeśli mamy to szczęście i mieszkamy w wysokiej kawalerce, możemy pokusić się o montaż antresoli, zwanej także półpiętrem.

Wysokość antresoli

Antresola najczęściej wykorzystywana jest jako sypialnia, ale może także być miejscem do pracy lub dodatkową powierzchnią do przechowywania. Jeśli planujemy poruszać się pod i na antresoli w standardowy sposób to wysokość pod nią i nad nią powinna wynosić minimum 2 metry. Jeśli zamierzamy przeznaczyć antresolę na sypialnię – wystarczy wysokość 120 cm nad antresolą.

Konstrukcja antresoli

Antresole wykonuje się standardowo w konstrukcji drewnianej oraz stalowej. Wybór materiału zależy od wystroju naszego wnętrza oraz od obciążeń, które przyjmie antresola. Antresola musi być bezpieczna – stabilność naszej konstrukcji zapewniają podpory i filary. Z definicji antresola jest przestrzenią otwartą na resztę pomieszczenia, dlatego wymaga zamontowania odpowiedniej balustrady, która zapewni bezpieczne użytkowanie. Montując antresolę nie zapominajmy także o tym, że im wyżej tym temperatura jest wyższa – dlatego warto zastanowić się nad zamontowaniem klimatyzacji na antresoli.

Wejście na antresolę

Idealnym rozwiązaniem są proste lub kręcone schody z poręczą. Czasami jednak mamy na to za mało przestrzeni. Możemy wtedy zamontować specjalną drabinę do wspinania (podobną do tych, montowanych przy łóżkach piętrowych) pasującą wystrojem do całej antresoli lub zaprojektować specjalne schowki, które będą znajdowały się pod stopniami.

Oświetlenie

Montując w pokoju antresolę należy brać pod uwagę rozmieszczenie odpowiedniego oświetlenia. Należy zrezygnować z mocnego oświetlenia sufitowego na rzecz lamp kierunkowych. Warto także oświetlić w ciekawy sposób samą antresolę – delikatne lampki lub taśmy LED-owe zapewnią przytulność i sprawią, że antresola będzie prawdziwą ozdobą naszego mieszkania.

Projektując antresolę w małym mieszkaniu, spróbujmy także zastosować inne triki pozwalające na optyczne powiększenie wnętrza. Pomocne może być przede wszystkim dobranie jasnych i pastelowych kolorów, które nie przytłoczą mieszkania. Chcąc poznać więcej wnętrzarskich pomysłów na małe powierzchnie zajrzyj do inspiracyjnego poradnika marki Śnieżka – Kolory ścian w kawalerce.