Powiększenie optyczne łazienki – 12 podpowiedzi

Opublikowany dnia paź 29 2020 - 1:43pm przez Igor Szymański

Wiele osób boryka się z problemem małej łazienki. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców bloków. Nawet jeśli dobrze zaprojektujemy jej wyposażenie i zmieszczą się w niej wszystkie niezbędne sprzęty w sposób wygodny w użyciu, to jeszcze nie wszystko. Pytanie jest bowiem jak pozbyć sie klaustrofobicznego odczucia ciasnoty i napierających na nas z każdej strony ścian. Burzenie nie wchodzi w grę, watro więc uciec się do sztuczek optyki.

Optyczne powiększenie łazienki

 • 1. Kluczem do większego wnętrza są jasne barwy i proste linie. Najlepsze będą delikatne płytki w białawych odcieniach o chłodnej tonacji. Wśród kolorów wybierać warto biel, jaśniutkie szarości, błękity i lekki pudrowy róż.
 • 2. Śliskie i błyszczące powierzchnie wchodzą w grę. Odbijając światło stworzą iluzje głębi i przestrzeni.
 • 3. Kolor podłogi powinien choć minimalnie różnić się od koloru ścian.
 • 4. Zapomnijmy o małych kafelkach. Postawmy na wielkogabarytowe płytki, które wprowadzą w nasze wnętrze gładkie jednolite powierzchnie. Nie będą atakować nas nagromadzeniem fug.
 • 5. Długie prostokątne płytki ułożone w poziomie poszerzą pomieszczenie, a zastosowane w pionie sprawią, że wyda się wyższe.
 • 6. Efekt opisany we wcześniejszym punkcie uzyskać można również poprzez wprowadzenie ciemniejszych kolorów. Jeden ozdobny pas płytek w mocniejszym kolorze przebiegający przez ścianę pionowo podniesie sufit, a ułożony poziomo „poszerzy” ścianę.
 • 7. Dużo światła. Trzymajmy się tej zasady i zainstalujmy kilka punktów oświetlenia.
 • 8. Wykorzystujmy błyszczące powierzchnie. Posiłkujmy się w tym chromowaną armaturą i dużą ilością szkła. Tu odegra swoją rolę szklana, przejrzysta kabina prysznicowa. Meble łazienkowe wybierzmy w wysokim połysku i jasnych kolorach.
 • 9. Przejrzystości nada wnętrzu odsłonięta podłoga, nie przykrywajmy jej dużymi chodnikami i jeśli to możliwe zastosujmy podwyższane meble oraz zrezygnujmy z brodzika pod prysznicem.
 • 10. Wbrew pozorom wybranie dużych sprzętów jednolitych, prostych i maksymalnie do siebie dopasowanych również zadziała powiększająco.
 • 11. Postaraj sie by na blatach nie stały tabuny kosmetyków i drobnych sprzętów. Pochowaj je do szafek. Zagracone blat bardzo zmniejszają przestrzeń i faktycznie i optycznie.

Jak powiększyć łazienkę lustrami

 • 12. Lustra w aranżacji wnętrz cieszą się ostatnio niezwykłą popularnością. Nie ma się co dziwić. Dzięki nim uzyskać można ciekawe efekty w grze świateł i przestrzeni, a piękne zdobione czy w zależności do preferowanego stylu prostsze ramy stanowią wykwintną i niebanalną ozdobę każdego wnętrza. W małej łazience pozwolą nam za to uzyskać ogrom optycznej przestrzeni. W tym celu najlepiej sprawdzą się tafle, bez ram, montowane od razu na ścianie między płytkami. Wkomponują sie w nie wówczas tak ściśle we wnętrze, że nasz wzrok będzie gotowy uwierzyć w wielką przestrzeń przez nie imitowaną. Spotęguje ten efekt umieszczenie luster na przeciwległych ścianach albo Na dwóch sąsiednich, w taki sposób by stykały się w narożniku.

Stoi przed nami wiele sposobów by sprawić by nawet malutka łazienka emanowała swobodą przestronnego pokoju.

 

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/powieksz-optyczie-lazienke-5-niezawodnych-sposobow