Dlaczego warto zdecydować się na okna aluminiowe?

Opublikowany dnia lut 16 2023 - 4:21pm przez Adam Michalak

Wybór okien to jedna z podstawowych kwestii jakie należy rozważyć. Aby dokonać najlepszego zakupu należy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów takich jak materiał wykonania, rodzaj zamknięcia oraz inne funkcje jakie zapewnia dany model okna. Na jaki rodzaj okien się zdecydować? Który wybór będzie najlepszy?

Drewniane, plastikowe czy aluminiowe?

Na rynku sprzedaży istnieje wiele producentów okien, którzy oferują różne produkty. Każdy rodzaj tworzywa ma jednak zarówno zalety jak i wady. Bez wątpienia najtańszą, a jednocześnie najmniej solidne są okna drewniane. Na drugim miejscu należy wymienić plastik. Okna wykonane z tego tworzywa są nieco trwalsze, jednak warto pamiętać, że często ulegają awariom. Alternatywą mogą być także połączenia konstrukcji takie jak na przykład okna drewniano-aluminiowe, nie jest to jednak wybór tak trwały jak sam materiał metalowy. Bez wątpienia jednak najlepsze oraz najbardziej wytrzymałe są okna aluminiowe. Materiał taki jak aluminium gwarantuje nie tylko mocną konstrukcję oraz solidność, ale również jest niezwykle lekki. Dodatkową zaletą tego rodzaju tworzywa jest estetyczny wygląd, który w zależności od modelu można dopasować do każdej aranżacji wnętrza.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż okien aluminiowych?

Nowoczesne okna aluminiowe to nie tylko świetne zabezpieczenie przed utratą ciepła z budynku, ale również duża wygoda codziennego użytkowania. Większość producentów okien tego rodzaju używa w większości dobrej jakości elementów zrobionych z metalu, dzięki czemu mechanizm otwierania i zamykania okna pracuje bardzo płynnie. Aluminium jest bardzo lekkie co gwarantuje dodatkowy komfort i swobodę wietrzenia pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę także na to, że wiele nowoczesnych modeli okien wykonanych z aluminium posiada funkcje antywłamaniowe czy posiadające dodatkowe tłumienie hałasów. Jest to bardzo ważna cecha szczególnie w przypadku kiedy budynek znajduje się przy ruchliwej ulicy, która jest źródłem głośnych dźwięków. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do standardowych okien PCV wykonanych z plastiku lub drewnianych konstrukcji, okna aluminiowe są tworzone na indywidualne zamówienie. Większość firm dostosowuje się do potrzeb klientów wykonując okna w różnych kształtach takich jak prostokąt, kwadrat a nawet modny łuk. Dzięki dużej różnorodności można na zamówienie wykonać wybrać własny kształt okien najlepiej dopasowany do stylu wystroju pomieszczenia.

Ile konszuje i jak długo trwa montaż okien aluminiowych?

Okna aluminiowe to z pewnością najdroższy wybór. Ceny okien tego rodzaju wahają się od 700 do nawet 1200 złotych za metr kwadratowy. Dokładna cena zależy jednak od dodatkowych opcji takich jak na przykład podwójna szyba, czy dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Do zakupu okna należy także doliczyć cenę montażu. Czas trwania usługi jest zależny od ilości okien do wymiany, ale zazwyczaj trwa od trzech do ośmiu godzin. W trakcie montażu pracownicy w pierwszej kolejności usuną stare okno, oczyszczą powierzchnię, a następnie wstawią nowe okno.