Styl prowansalski większości osób kojarzy się przede wszystkim z wnętrzami, jednak równie dobrze prezentuje się na elewacjach budynków. Ze względu na swoje pochodzenie i charakterystykę poleca się o przede wszystkim do domów wiejskich lub położonych w okazałych ogrodach, na skraju lasu czy też łąki. Dopiero bowiem otoczenie przyrody w pełni uwydatnia jego piękno i rustykalny urok.
Styl prowansalski – francuskie korzenie
Styl prowansalski wywodzi się z południa Francji, gdzie kształtował się pod wpływem tamtejszej kultury i klimatu. Kamienne lub ceglane domy o grubych murach i wąskich oknach miały chronić mieszkańców przed działaniem czynników atmosferycznych. Latem skutecznie zabezpieczały wnętrza przed palącymi promieniami słońca i mistralem, zimą natomiast przed chłodem. Inną cechą wyróżniającą ten styl jest kolorystyka. Lawendowy, oliwkowa zieleń, słoneczne żółcie i pomarańcze, nasycone czerwienie oraz ciepłe barwy ziemi to najbardziej typowe dla tej estetyki odcienie. A wszystkie te cechy razem wzięte sprawiają, że domy elewacje w stylu prowansalskim odznaczają się wyjątkowym czarem oraz kreują sielską, rodzinną atmosferę.
Styl prowansalski – elewacja
Elewacja w stylu prowansalskim, zgodnie z założeniami tej konwencji, powinna opierać się przede wszystkim na regionalnie dostępnych materiałach. Dlatego, jeżeli na przykład decydujemy się na kamień i drewno, surowce nieodłącznie kojarzące się z południem Francji, najlepiej zakupić materiały lokalnie. Trzeba też pamiętać, że zarówno elewacja, jak i stolarka otworowa powinna pasować do dachu, który w omawianej estetyce najczęściej jest czerwony lub rustykalny, jasny z charakterystycznymi „przebarwieniami”. Doskonałym pomysłem jest też połączenie cegły i kamienia, najlepiej jasnego, na zasadzie kontrastu. Decydując się na takie rozwiązanie najlepiej postawić na przewagę jednego surowca, a drugiego użyć na przykład do wykończenia ściany wokół okien i drzwi. Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy użyć prawdziwego kamienia czy cegły, dobrym wyjściem z sytuacji okazują się być bonia elewacyjna. Dość ekonomiczna, łatwa w montażu i dostępna w wielu kolorach i wzorach świetnie imituje naturalny surowiec, a przy tym jest bardzo odporna na działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, jako, że wykonuje się ją między innymi ze styropianu, stanowi dodatkową izolację poprawiając tym samym parametry cieplne budynku. Wreszcie, pokryta tynkiem cienkowarstwowym, bonia przez długi czas zachowuje trwałość i elegancki wygląd świetnie komponując się z pozostałymi elementami elewacji. Więcej informacji znajdziemy w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/4-aranzacje-elewacji-domu-w-stylu-prowansalskim