Gruntowanie krok po kroku

Opublikowany dnia paź 21 2018 - 11:32am przez Igor Szymański

Przed przystąpieniem do ostatecznego malowania ścian farbą dekoracyjną, trzeba je odpowiednio przygotować, tylko wtedy bowiem uzyskamy trwały i elegancki efekt. Zabiegiem powszechnie znanym jest stosowanie gładzi gipsowych, cementowych, wapiennych lub polimerowych, jednak czasami samo to nie wystarcza. Bardzo często mamy do czynienia z nierównym, pełnym różnej głębokości ubytków podłożem, które należy uzupełnić zaprawą o odpowiednich parametrach, najczęściej gipsem szpachlowym lub zaprawą wyrównującą. Zabieg ten, czyli gruntowanie gładzi, wiąże słabe podłoże i wyrównuje chłonność gładzi, co przekłada się nie tylko na jakość końcowego malowania, ale również skutkuje zmniejszeniem zużycia farby.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o gruntowaniu

Zanim zdecydujemy jaki grunt pod szpachlowanie, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Nowo postawiona ściana zwykle nie wymaga zbyt wielu zabiegów, wystarczy jej powierzchnię zamieść, odkurzyć i usunąć ewentualne elementy niezwiązane z nią na stałe. W przypadku natomiast prac remontowych, etap ten wymaga nieco więcej uważności. Podłoże musi być starannie oczyszczone z wszelkich warstw, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie przyczepności nakładanych na dalszych etapach zapraw i mas szpachlowych. Dopiero po uporaniu się z tym zadaniem można przystąpić do gruntowania, które zawsze powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu. Pod tynk gipsowy stosujemy dedykowany grunt tynkarski, natomiast powierzchnie nienasiąkliwe, gładkie, a także stropy gruntujemy specjalnym preparatem kontaktowym, który poprawi ich przyczepność. Ściana nie wymaga gruntowania jedynie w przypadku wykonywania tynków cementowych lub cementowo-wapiennych. Trzeba jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie nakładać gładzi na świeże podłoże cementowe. Zawsze powinno być ono dokładnie wysuszone i wysezonowane.

Grunt pod szpachlowanie

Większość preparatów gruntujących składa się z wodnej dyspersji polimerowej odpowiednio rozcieńczonej i wzbogaconej o substancje pomocnicze. Na rynku budowlanym dostępne są dwie podstawowe grupy tych środków, jedne występują w postaci gotowej do bezpośredniego zastosowania na podłoże, drugie natomiast mają postać wymagających rozcieńczenia koncentratów. Ponadto, w zależności od przeznaczenia wyróżniamy grunt wzmacniający, grunt głęboko penetrujący, grunt szczepny oraz grunt silikonowy. Takie bogactwo dostępnych środków może znacznie utrudniać wybór, zwłaszcza laikom, dlatego, podejmując decyzję trzeba zawsze rozważyć trzy kwestie: rodzaj powierzchni, właściwości klimatyczne wnętrza oraz cechy materiału klimatycznego. W oparciu o tę wiedzę, bazując na informacjach dostępnych na ulotkach lub poradach fachowców, już dość łatwo dokonamy zakupu. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-wybierac-grunt-pod-szpachlowanie-scian