Niegdyś wykończenie sufitu zawsze było takie samo, proste i zachowawcze. Dziś jednak sporo zmieniło się w tym zakresie i coraz więcej osób chętnie sięga po bardziej nietuzinkowe rozwiązania, jakimi jest zastosowanie sufitów podwieszanych. Dzięki nim można uzyskać większą dekoracyjność pomieszczenia, ale mają one także zastosowanie typowo użytkowe. Ostatnimi czasy coraz większą popularność osiągają sufity podwieszane falowane. Czym one dokładnie są?
Sufit podwieszany w kształcie fali – czym dokładnie jest?
Same sufity podwieszane nie są żadną nowością na rynku, ponieważ stosuje się je od naprawdę wielu lat. Jakie są ich podstawowe zalety? Między innymi pomagają one w zmniejszeniu kubatury danego pomieszczenia. Często stosuje się je w kamienicach czy też w wysokich blokach, aby nieco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Tego typu sufit zapewnia nam także dobrą izolację akustyczną. Inną ważną rzeczą, jest możliwość zamontowania na takim suficie podwieszanym różnego rodzaju oświetlenia i fantazyjne rozmieszczenie go. Mowa tutaj między innymi o oświetleniu LED, które coraz więcej osób pragnie wykorzystywać w swoich domach oraz mieszkaniach.
Sufit podwieszany w typie fali, wydaje się zdecydowanie bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, niż standardowe sufity wykonywane w ten sposób. Można uzyskać taki efekt wyginając płyty g-k lub też nakładając kolejne warstwy konstrukcji jedna na drugiej. Dziś wielu fachowców specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach i kreatywnym zaaranżowaniu sufitu. Z pewnością jest to efekt typowo estetyczny i dekoracyjny, ale przy okazji można również dobrze rozlokować na nowo oświetlenie, ukryć jakieś instalacje, a kubatura pomieszczenia samoczynnie się zmniejsza.
Jak wykonać sufit podwieszany w typie fali?
Sufit podwieszany fala wymaga od nas przede wszystkim wygięcia płyt kartonowo-gipsowych. Zazwyczaj to jest największym utrudnieniem, podczas realizowania tego typu prac. Można zatem pokusić się o zakup typowych płyt g-k do gięcia. Wiąże się to z wyższym kosztem, ale ułatwia wykonanie tego zadania. Jeśli natomiast mamy czas i siłę do tego aby samodzielnie uformować standardowe płyty, to taka praca jak najbardziej również jest możliwa do wykonania.
Fale na suficie podwieszanym, czyli po prostu zgięcia na etapie tworzenia sufitu, wykonuje się korzystając z nożyka i masy szpachlowej. Przy pomocy nożyka trzeba wykonać delikatne nacięcia po jednej stronie płyty, jednocześnie nie przebijając się na drugą stronę. Później należy dokładnie i delikatnie wyginać regips, aż uzyskamy odpowiedni naszym staniem efekt końcowy. Później wystarczy już tylko zaszpachlować nacięcia po stronie roboczej masą szpachlową.
Aranżacja sufitów podwieszanych w typie fali, może być naprawdę bardzo różnorodna. Opcji jest wiele dlatego też nim zabierzemy się za wykonanie docelowego zadania, warto wybrać kształt sufitu, który najbardziej będzie nam się podobał.
Sufit w kształcie fali w najprostszym tego sformułowania znaczeniu, to po prostu cała powierzchnia pofalowana. Oczywiście taka praca wymaga dużo zaangażowania, ale ostatecznie mamy przed sobą rewelacyjny efekt końcowy.
Zakręcony ślimak to natomiast opcja na sufit, który będzie miał zakręcony poziom zewnętrzny. Sufit typu fala można także wzbogacić listwą LED. Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie jest w stanie naprawdę sporo zmienić we wnętrzu i jeszcze bardziej podkreślić dekoracyjność takiej aranżacji. Fale na suficie mogą być również rozmieszczone, mogą także być miejscem, na którym zostanie ulokowany żyrandol. Tak naprawdę ile, osób, tyle nowych koncepcji w tym zakresie.
Więcej przeczytasz na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/10-unikalnych-aranzacji-z-falowanym-sufitem-podwieszanym