Jak można wyciszyć ściany w mieszkaniu?

Opublikowany dnia lip 18 2019 - 12:38pm przez Igor Szymański

Wiele osób mieszkających w blokach ma problem z tym, iż ich ściany są zdecydowanie zbyt mało wyciszone. To sprawia, że mieszkanie w takim miejscu, staje się przede wszystkim niekomfortowe. Nikt nie chce by jego sąsiedzi słyszeli co się dokładnie dzieje w jego mieszkaniu, ani nikt nie chce słyszeć co się dzieje u sąsiadów. Dlatego tak wiele osób decyduje się na to, by skutecznie wyciszyć swoje ściany.

Jakie są rodzaje dźwięków?

Jest oczywiście wiele sposobów na to, by wyciszyć ściany w swoim mieszkaniu. Warto jednak na początku mieć świadomość tego, z jakimi dźwiękami się mierzymy. W domu możemy mieć do czynienia z dźwiękami powietrznymi. Przenoszoną są one w postaci fal drogą powietrzną. Do takich dźwięków można zaliczyć między innymi muzykę czy też rozmowy. Natomiast drugim rodzajem są dźwięki uderzeniowe. Są one przenoszone przez różne materiały. W jaki sposób? Poprzez drganie. Takim dźwiękiem może być zatem stukanie w ścianę, uderzanie w podłogę. Takie rozróżnianie dźwięków może nam się bardzo przydać, ponieważ różne sposoby, działają na różne dźwięki. Jeśli zatem wiemy przed czym przede wszystkim chcemy się uchronić, możemy zastosować wybrany materiał, który sprawdzi się pod tym względem najlepiej.

Jak wyciszyć ściany?

Wyciszanie ścian w mieszkaniu może polegać na zastosowaniu paneli akustycznych. Są one produkowane z płyty MDF. Ze względu na to, że mają one dość dekoracyjny wygląd, ściany po ich zastosowaniu są eleganckie i estetycznie wykończone. Jak działają? Przede wszystkim tłumią one dźwięki powietrzne, ale także i je rozpraszają. Inną metodą jest natomiast folia izolacyjna. W tym przypadku trzeba okleić profile folią dźwiękoizolacyjną. Może być to folia gumowa bądź też wykonana z modyfikowanego PCW. Należy umiejscowić ją pomiędzy rusztem a płytami. Jest ona dość ciężka, ale za to niezwykle cienka – 3mm. Można ją przykleić bądź też zamocować mechanicznie. Jeszcze jednym ze sposobów na wyciszenie ścian w domu, jest płyta korkowa izofon. Są one wykonane z dość porowatego aglomeratu korkowego. Są łatwe w montażu, ponieważ należy przykleić je bezpośrednio do ściany. Taka korkowa płyta nie dla każdego jest atrakcyjnym wykończeniem, dlatego też można ją obkleić przy pomocy tapety. Takie płyty mają niezwykłą skuteczność, ponieważ mogą one pochłaniać aż 95% dźwięków, co plasuje je na bardzo wysokiej pozycji wśród podobnych rozwiązań. A zatem jak wyciszyć ściany w mieszkaniu? Sposób jest wiele jednak należy je dobrać przede wszystkim do rodzaju dźwięków, z jakim się zmagamy. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/wyciszanie-scian-w-mieszkaniu-przy-pomocy-plyt-gk