Jak przyklejać płyty gipsowo-kartonowe do ściany?

Opublikowany dnia paź 20 2019 - 10:58am przez Igor Szymański

płyty kartonowo gipsowe na ścianie

Płyty gipsowo-kartonowe to ułatwienie prac remontowych. Zamiast wyrównywać ściany, można przykleić taką płytę. To prosta praca, ale trzeba wiedzieć, jak ją prawidłowo wykonać. Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych to najprostszy sposób wyrównania i wygładzenia ścian. Jeśli nie ma dużych nierówności, wystarczy nanieść klej na płytę i ją przykleić. Kiedy ważny jest szybki i dobry efekt, klejenie płyt gipsowych na ścianę jest świetnym wyborem. To łatwe zadanie. Pozwala też uniknąć kładzenia gładzi i jej szlifowania.

Przygotowanie płyty gipsowej i podłoża

Równie ważne, jak samo klejenie, są prace wstępne. Przygotować trzeba podłoże, do którego klejone będą płyty, czyli ścianę. Konieczne jest także zajęcie się płytami. Ściana powinna zostać oczyszczona z kurzu i różnych luźnych elementów. Jeśli miałby się na nich znaleźć klej, to powierzchnie stalowe należy zabezpieczyć przed korozją. Następnie nanosi się na ścianę preparat gruntujący. Muszą być przerwy między płytami a podłogą i sufitem. Od wysokości ściany odejmuje się około 15 mm. Tak zyskuje się długość, na jaką ma być przycięta płyta. Klejenie płyt gipsowych trzeba też poprzedzić wycięciem w nich niezbędnych otworów np. na gniazdka elektryczne. Trzeba dokładnie wyliczyć, gdzie ma być wycięty jakiś element. Potrzebna będzie miarka. Wygodna jest miarka taśmowa zwijana. Do wycięcia można użyć wyrzynarki. We wszystkich tych pracach trzeba pamiętać o zabezpieczeniu podłogi przed uszkodzeniem.

Przyklejanie płyt gipsowych – poradnik

Klej nakłada się na fragmenty płyty. W pobliżu jej brzegów kładzie się go pasami. Jest jeden dłuższy pas, przerwa, kolejny i tak do końca długości. Na szerokości płyty robi się takie same pasy kleju. Jest ich mniej. W środku robi się placki z kleju. Pojawiają się równomiernie w dwóch rzędach. Cała trudność tego, jak przykleić płytę gipsową do ściany, sprowadza się do tych wszystkich przygotowań. Samo przyklejenie jej jest już proste. Trzeba docisnąć płytę do ściany, pilnując, by była przerwa między nią a sufitem oraz podłogą. Płyty są duże, więc warto, aby w pracy tej uczestniczyły dwie osoby. Druga osoba przyda się także, kiedy trzeba docinać płyty oraz wycinać w nich otwory. Po wyłożeniu płytami całego obszaru trzeba je wykończyć. Szpachluje się miejsca łączeń. Dalej możliwości są te same, co przy wykańczaniu ściany z tynkiem i gładzią. Najczęściej płyty gipsowo-kartonowe się maluje. Na pewnym obszarze może się znaleźć tapeta. To znów modny sposób ozdabiania ścian. Jednak tak idealnie gładkich nie warto zakrywać w całości. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-uniknac-bledow-przy-klejeniu-plyt-kartonowogipsowych-do-scian