Jakie zalety posiadają okna z PCV?

Opublikowany dnia lip 14 2022 - 3:19pm przez Adam Michalak

Budując własny dom czy też remontując nieruchomość, należy dokonać wyboru wielu elementów składowych. Jednym z nich są chociażby drzwi, które mają naprawdę spory wpływ na komfort naszego życia. Innym są okna – chroniące przed hałasem oraz stratami cieplnymi. Wybór takich produktów powinien być podyktowany przede wszystkim rozsądkiem, natomiast kwestie cenowe należy umieścić na drugim miejscu. Na co jednak naprawdę warto się zdecydować, jeśli mowa o wysokiej jakości oknach?

Okna z PVC – jakie są ich podstawowe plusy?

Wiele osób wybierając okna decyduje się na te, które są wykonane z PVC. Wybór ten bardzo często jest podyktowany ceną, ponieważ są one zdecydowanie najkorzystniejszą opcją pod tym względem. Jednak stosunkowo dobra cena wcale nie idzie tutaj w parze z niską jakością. Wręcz przeciwnie, okna z tych materiałów mają nam naprawdę sporo do zaoferowania. Przede wszystkim są łatwo dostępne i praktycznie w każdym sklepie będziemy w stanie znaleźć model, który będzie nam odpowiadał. Zazwyczaj są one utrzymane w białej kolorystyce, jednak na życzenie klienta mogą zostać wyprodukowane również w innym kolorze.

Na pewno ich zaletą jest również odporność na takie czynniki atmosferyczne jak mróz. Ponadto okna te dobrze radzą sobie również z silnymi opadami deszczu, śniegu oraz skrajnie wysokimi temperaturami. Nawet jeśli się zabrudzą, ich wyczyszczenie jest praktycznie bezproblemowe. Wystarczy do tego ciepła woda oraz jakaś zwykła ścierka i odrobina zaangażowania. W przypadku okien drewnianych lub też aluminiowych, konserwacja oraz pielęgnacja są dużo bardziej skomplikowane.

Okna z PVC nie blakną pod wpływem wysokim temperatur. Ich plusem jest dobre radzenie sobie z wilgocią. Nie są podatne na działanie szkodników oraz zagrożeń typowo biologicznych, takich jak przykładowo pleśnie czy też grzyby. Ich trwałość z pewnością jest w stanie przekonać do nich niejednego klienta. Jeśli okna są zadbane i poddawane odpowiedniej konserwacji, wówczas mogą one posłużyć nam nawet kilkadziesiąt lat.

Izolacja akustyczna oraz termiczna w oknach PCV

Okna z PVC mogą oczywiście charakteryzować się różnymi parametrami. Im droższe okna, tym zazwyczaj lepsze są ich właściwości pod względem izolacji akustycznej oraz termicznej. Izolacja akustyczna ma duże znaczenie i warto zwracać na nią uwagę. Nawet jeśli mieszkamy na wsi, to wiele hałasów docierających do naszych domów może znacznie utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli natomiast chodzi o izolację termiczną, to skutecznie zmniejsza ona nasze rachunki za prąd. Dzięki temu, że ciepło nie ucieka przez okna, piec nie musi cały czas chodzić i nie zużywamy tak dużo materiałów opałowych.

W jakim miejscu warto kupić okna wykonane z PCV? Tak naprawdę większość z nas od razu celuje w zakupy stacjonarne. Czy jest to jednak najlepsza opcja? Jak najbardziej, bo można w nich porozmawiać z konsultantem i dobrać okna do włąsnych potrzeb.