Żadną tajemnicą jest fakt, że po świetnym dobraniu kolorów i stylów elewacji, tarasu, dachu i okien nie możemy spocząć na laurach. Równie integralną częścią wyglądu domu jest otoczenie, a szczególnie ogrodzenie. To pierwszy element, który rzuca się w oczy, swego rodzaju wizytówka domu. Gdy już zdecydujemy się w końcu na materiał i kształt, pozostaje wybrać farbę. Mnogość kolorów farb przeznaczonych specjalnie do malowania betonu pozwala zadowolić najwybredniejsze osoby, czyni jednak wybór nieco skomplikowanym. Betonowe panele można odświeżyć farbą akrylową, tanią i wydajną, lub nieco droższą farbą silikatową. Na rynku dostępne są także panele z barwionego betonu, którego nie trzeba okresowo malować. Jednak jaki kolor wybrać?
Betonowe ogrodzenie w jasnych kolorach – uniwersalność
Najpopularniejsze kolory ogrodzeń betonowych to pastelowe melanże. Ze względu na szeroką paletę ich odcieni dobierzemy je do każdej elewacji. Popularne kolory to piaskowy, kremowy, beż i odcienie szarości. Sprawdzą się najlepiej w połączeniu z jasną fasadą o stonowanej barwie. Ale nie tylko. Kolor ogrodzenia może nawiązywać także do dachu, okien czy elementów dekoracyjnych. Dlatego zestawienie ciemnego budynku z jasnym płotem jest również dobrym pomysłem, o ile kolor ogrodzenia będzie podobny do odcienia wykorzystanego już elementu lub identyczny z nim. Ta prosta zasada powtarzania kolorów to pewny sposób na sukces. Podkreśli spójność wyglądu budynku i otoczenia. Zbliżone lub identyczne barwy sprawdzą się w tym przypadku lepiej niż kontrasty, które możemy zastosować w obrębie bryły domu.
Jeśli chcemy pogodzić wygląd drewna i trwałość betonu, możemy zdecydować się na gotowe ogrodzenie malowane na naturalny kolor drewna. Zastosowanie zdobień i specjalnych farb daje prawdziwie realistyczny efekt.
Białe betonowe ogrodzenie – wyrazistość
Kolorystyka zbliżona naturze to świetny sposób na spójność. Jeśli zależy nam jednak na tym, by nasze ogrodzenie się wyróżniało, postawmy na biel. Ten kolor także bezproblemowo zgra się z jasną fasadą, szczególnie śnieżnobiałą lub w chłodnym odcieniu. Biel nie doda przytulności tak jak potrafi to beż, za to świetnie sprawdzi się jako wyraz nowoczesności. Ten kolor odbija światło i wygląda stylowo. W zależności od innych elementów aranżacji może nawiązywać do współczesnych trendów lub dodawać romantycznej aury. Tym samym skomponuje się z rosnącymi dookoła różami i innymi kwiatami, jak również ascetycznym, minimalistycznym otoczeniem z pojedynczymi krzewami przyciętymi w idealnie symetryczne kształty.
Ogrodzenie betonowe w ciemnym odcieniu – odważne rozwiązanie
Duża popularność jasnych ogrodzeń nie wyklucza wybrania betonowego płotu w ciemnym odcieniu szarości. Może to stanowić ciekawe połączenie, jeśli znajdziemy kolor nawiązujący do barwy dachówki czy ciemniejszych elementów elewacji. Należy jednak pamiętać, że ciemne ogrodzenie, które w całości zasłania posesję, może okazać się przytłaczające. Taki betonowy mur często wygląda smutno i nieprzystępnie. W takim przypadku warto wybrać ogrodzenie w „lżejszym” kształcie, z prześwitami lub pomalować płyty na zmianę, ciemniejszą i jaśniejszą farbą. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.rafil.pl/na-jaki-kolor-pomalowac-ogrodzenie-betonowe-najlepsze-inspiracje/