Na jaki sufit podwieszany warto się zdecydować?

Opublikowany dnia lip 15 2021 - 4:06pm przez Adam Michalak

Z jakich względów ludzie decydują się na posiadanie sufitu podwieszanego w swoim domu czy też mieszkaniu? Tak naprawdę powody mogą być bardzo różnorodne. W wielu wypadkach chodzi przede wszystkim o kwestię związaną z dekoracyjnością. Sufit podwieszany ciekawie wygląda, można go dodatkowo przyozdobić jakimś ciekawym oświetleniem, wybrać dodatki oferowane na rynku itp. Poza tym można przy jego pomocy zakryć również kable po jakiejś instalacji, chociażby klimatyzacji. Najczęściej jednak takie rozwiązanie stosuje się po to, aby zmniejszyć kubaturę konkretnego pomieszczenia. Jeśli jest ono bardzo wysokie, wówczas może być potrzebna spora ilość opału do jego ogrzania. Lepszym rozwiązaniem jest zatem to, aby zastosować u siebie sufit podwieszany.

Jak wybrać dobry materiał oraz stelaż sufitu podwieszanego?

By móc cieszyć się swoim własnym sufitem podwieszanym, na samym początku trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwsza z nich to oczywiście wybór samego materiału, z którego sufit ma powstać. Bardzo często wybieranym są płyty kartonowo-gipsowe. Stosunkowo łatwo się je układa i co ważne, dają one estetyczny efekt. Można jednak postawić również na wykończenie mineralne miękkie i twarde. Takie sufity wykonuje się również z metalu i drewna. Każda z tych opcji, daje nam możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie faktury. Największe pole do popisu mamy oczywiście pod względem drewna. To ono dzięki swoim słojom oraz nietuzinkowym kolorom, może zagwarantować nam świetny efekt na suficie.

Przy zakładaniu sufitu podwieszanego, niezwykle ważna jest również kwestia samego stelaża. Trzeba przyznać, że to on pełni rolę najważniejszą, ponieważ wszystko podtrzymuje. Dziś stelaże są wykonywane z takich materiałów jak drewno, tworzywa sztuczne czy też aluminium. Stelaż zawsze powinien być stosunkowo lekki, ale jednocześnie trwały oraz wytrzymały.

W wielu wypadkach sufit podwieszany można wykonać samodzielnie. Czasem jednak ze względu na wysoki poziom trudności prac, lepiej jest zatrudnić jakąś profesjonalną osobę.

Jaki rodzaj sufitu podwieszanego jest odpowiedni?

Wybierając sufit, warto bliżej poznać sufity podwieszane kasetonowe. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że po położeniu stelaża, montaż staje się naprawdę niezwykle lekki i przyjemny. Mocuje się bowiem już tylko kasetony, które mają określony rozmiar i są dość elastyczne.

Nowoczesne sufity podwieszane wcale nie muszą mieć jakichś wymyślnych form. Jeśli są wykonane z płyt kartonowo gipsowych lub też gipsowo-włóknistych, wówczas wyglądają jak standardowy sufit. Całość jest gładka i klasyczna. Jednocześnie obniża się znacznie kubatura pomieszczenia.

Dziś ludzie często stawiają również na sufity podwieszane z ledami. Pewną opcją jest zastosowanie sufitu podwieszanego panelowego, który podobnie jak kasetonowy wyróżnia się przede wszystkim bardzo łatwym montażem. Na sam koniec natomiast warto wspomnieć również o sufitach napinanych. Sprawdzają się one przede wszystkim w dużych pomieszczeniach. Nie można na nich montować ciężkiego oświetlenia.

Interesujące? No to przeczytaj więcej na blogu https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najpopularniejsze-rodzaje-sufitow-podwieszanych