Odzież robocza a odzież ochronna – fakty i mity

Opublikowany dnia maj 10 2021 - 9:27am przez Adam Michalak

Odzież robocza a odzież ochronna – różnice

Wiele osób tożsamo traktuje pojęcie odzieży roboczej i ochronnej, jednak te dwa pojęcia charakteryzują zupełnie inne rodzaje odzieży. Zaopatrując pracownika w odpowiedni rodzaj odzieży, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na charakter wykonywanej pracy. Każdy zakład pracy powinien określić czynniki szkodliwe i niebezpieczne występujące na każdym stanowisku pracy i zgodnie z wytycznymi behapowca, dobrać odpowiedni rodzaj odzieży dla pracowników.

Jeżeli w przedsiębiorstwie występują pewne zagrożenia na stanowiskach pracy, to odpowiednie ubranie dobierane jest spośród katalogu odzieży ochronnej. Taka odzież chroni pracownika przed szkodliwymi skutkami oddziaływania czynników, na które jest narażony. Minimalizuje to ryzyko powstawania urazów czy chorób zawodowych, w wyniku długotrwałego oddziaływania czynnika. Specjalistyczna odzież ochronna wymaga właściwego postępowania, a jej noszenie opisane jest w instrukcjach użytkowania. Skuteczność takiej odzieży będzie zachowana tylko i wyłącznie w przypadku stosowania się do zaleceń producenta odnoszących się do czyszczenia i przechowywania. Nie należy na własną rękę dokonywać przeróbek i prania takiej odzieży, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jej właściwości i tym samym traci ona gwarancję.

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku odzieży roboczej. Taki rodzaj uniformów jest dedykowany dla pracowników wykonujących tak zwane prace brudne lub wymagające sterylności w procesie produkcji. Odzież robocza to inaczej przebranie odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy, które zapewnia zarówno komfort pracy jak i chroni odzież prywatną zatrudnianych osób. Odzież robocza może także być wykorzystywana do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zimno, opady atmosferyczne lub wiatr. Szczególnie polecana dla pracowników, wykonujących swoje obowiązki zawodowe na zewnątrz pomieszczeń lub kierowców.

Fakty i mity dotyczące odzieży ochronnej i roboczej

O ile postępowanie z odzieżą roboczą nie powinno sprawiać jej użytkownikom problemów i trudności, to postępowanie z odzieżą ochronną wymaga już specjalistycznego podejścia. Zanieczyszczenie odzieży ochronnej substancjami chemicznymi wymaga specjalistycznego serwisu i czyszczenia. Może okazać się, że po kontakcie z pewnymi substancjami odzież ta utraci swoje właściwości i będzie wymagała wymiany całości lub jej części. Warto zaufać specjalistycznym firmom zajmującym się specjalistycznym praniem tej wymagającej odzieży, by mieć pewność ciągłości ochrony i bezpieczeństwa. Czyszczenie odzieży ochronnej na własną rękę, w tradycyjnych pralkach może spowodować nieodwracalne zniszczenia materiału i doprowadzić do spadku jej efektywności.

Dobór właściwej odzieży roboczej i ochronnej wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Niewłaściwie dopasowana odzież, do rodzaju wykonywanej pracy wpływa znacząco na spadek bezpieczeństwa w miejscu pracy i naraża pracownika na negatywne skutki. Każdy pracodawca, który dba zarówno o poziom bezpieczeństwa w swoim zakładzie pracy, ale także nie chce narażać się na negatywne konsekwencje po kontroli instytucji państwowych, powinien zaufać profesjonalistom. Doradztwo w zakresie odpowiedniego doboru odzieży ochronnej zaowocuje wsparciem pracowników w wykonywaniu obowiązków oraz podniesieniem zaufania wśród klientów. Dobrze dobrana zarówno odzież ochronna jak i robocza są wizytówką przedsiębiorstwa i elementem wizerunkowym.

Więcej o ubraniach roboczych i reszcie oferty dowiesz się ze strony firmowej : Stapol.pl