Okna aluminiowe spotkały się z dużym zainteresowaniem osób poszukujących praktycznych i wytrzymałych rozwiązań do swoich domów i firm. Są lekkie, zachowują swój pierwotny wygląd w dużym zakresie temperatur i bez problemu wytrzymują duże obciążenia. Istnieje błędne przekonanie, że aluminium, ze względu na swoją niską wagę i gęstość, przepuszcza zimno. Wewnątrz profili znajduje się wieloprofilowy mostek termiczny oraz wkładki piankowe, które zapewnią nie tylko niezawodną ochronę przed niskimi temperaturami i wiatrem, ale również znacznie obniżą koszty utrzymania komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczenia.
Okna aluminiowe – korzyści
Okna aluminiowe cechuje dopracowany design, perfekcja w każdym elemencie. Wysokiej jakości produkty zachowują swoją geometrię i wytrzymują obciążenia statyczne i wiatrowe. W niektórych rozwiązaniach ukryte okucia zapewniają płynne, ciche otwieranie z ochroną antywłamaniową. Obecnie producenci zapewniają brak przemarznięcia lub przegrzania okna. Obecnie okna aluminiowe łączą zalety aluminium i maksymalny poziom izolacyjności termicznej tworząc wydajne i trwałe rozwiązania architektoniczne. Dzięki temu jest to idealne połączenie parametrów konstrukcyjnych i fizycznych z pełną swobodą projektowania.
Okna aluminiowe to system kilku profili, które różnią się obrysem zewnętrznym (obrys zaokrąglony, fazowany i złożony) oraz wysokością progu. Najczęściej skrzydło może być montowane na równi lub otwierane na zewnątrz. Posiadają specjalne uszczelnienie środkowe chroniące przed wilgocią, wiatrem i kurzem. Możliwe jest zastosowanie opcji profili z różnymi konturami zewnętrznymi. Dostępne są wersje z ukrytym skrzydłem. Okna aluminiowe znajdują szerokie zastosowanie w obiektach handlowych, przemysłowych i komunalnych. Coraz częściej wybierane są też do przeszkleń lokali mieszkalnych.
Cechy okien aluminiowych
Okna aluminiowe to niezaprzeczalne piękno klasycznego wzornictwa konstrukcji ramowych, zwiększone wymagania dotyczące energooszczędności, różnorodność elementów i rodzajów otwierania, wiele opcji kolorystycznych. Okna aluminiowe są przyjazne dla środowiska, trwałe, posiadają różnorodne kształty i kolorów oraz nowoczesny design. Wybierając okna aluminiowe otrzymuje się wszystkie korzyści od razu. Ze względu na wąskie ramy i skrzydła okna z profili aluminiowych mają wyższą przepuszczalność światła niż konstrukcje z tworzywa sztucznego. Ponadto wyglądają schludnie i surowo. W przeciwieństwie do produktów wykonanych z białych profili PCV, konstrukcje aluminiowe nie brudzą się tak łatwo, gdyż najczęściej mają ciemny kolor.
Ważne są również inne charakterystyczne cechy:
Ognioodporność – aluminium jest niepalne i ma temperaturę topnienia 660 °C, a plastik pali się i traci swój kształt już w 96-117 °C
Sztywność – ze względu na wytrzymałość i stabilność kształtów do montażu konstrukcji stosuje się profile metalowe.
Możliwość przyjmowania gładkich kształtów – profile PCV i metalowe mają różne promienie gięcia, co wpływa na minimalne i maksymalne wymiary okien okrągłych i zakrzywionych.
Dziś produkcja okien aluminiowych odbywa się z uwzględnieniem potrzeb szerokiego grona odbiorców. Okna aluminiowe, które są przeszklone na balkonach i loggiach, mogą mieć różne poziomy energooszczędności. Pozwala to dobrać optymalny system do ogrzewanych i nieogrzewanych pomieszczeń tego typu. Na życzenie klienta takie konstrukcje mogą być wyposażone zarówno w okna pojedyncze, jak i podwójnie oszklone. Przeszklenie balkonu oknami aluminiowymi nie wymaga znacznego wzmocnienia attyki, ponieważ takie produkty nie obciążają nadmiernie konstrukcji nośnych.