Pomysły na proste odświeżenie kuchni

Opublikowany dnia sty 28 2020 - 10:01am przez Adam Michalak

Kuchnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. Jednocześnie jest bardzo intensywnie wykorzystywana, co odbija się na jej wyglądzie. Generalny remont wymaga zarówno czasu, jak i sporych nakładów finansowych. Na szczęście odświeżenie kuchni można przeprowadzić także w prostszy sposób. Czasami wystarcza kilka wyrazistych dodatków czy zastosowanie nowego oświetlenia.

Odświeżenie starej kuchni

Licząc na dobry efekt bez nakładu pieniędzy i pracy, warto zainwestować w dodatki. Odbiór pomieszczenia zmieni już nawet kilka roślinek, postawionych na parapecie bądź kuchennym blacie. Ożywią wnętrze, a dzięki domowej uprawie ziół w kuchni zmieni się nie tylko wygląd, ale również zapach. W dawno nieremontowanej kuchni problemem są często zniszczone szafki. Rozwiązaniem może być wymiana frontów oraz blatów, natomiast tańszą alternatywą oklejenie ich nowym materiałem. W marketach budowlanych bez problemu znajdzie się okleinę przypominającą drewno, a nawet kamień. Do wyboru są też nowocześniejsze rozwiązania, jak błyszczące gładkie powierzchnie, idealne do kuchni urządzonej w stylu modernistycznym czy minimalistycznym. Stosunkowo tanim i łatwym w realizacji pomysłem odświeżenie starej kuchni jest też zmiana oświetlenia. Nie trzeba od razu wymieniać żyrandola, warto natomiast postawić na modne taśmy ledowe, oświetlenie punktowe nad blatem czy większą lampę w rogu pomieszczenia. Odpowiednio dobrane światło pomoże podkreślić zalety wnętrza, sprytnie ukrywając jego niezbyt estetyczne części. Kuchnia stanie się dzięki niemu także bardziej przytulna.

Szybki remont kuchni

Wymiana płytek jest kosztowna, a ilość kurzu i zanieczyszczeń związanych z taką pracą wymaga wyłączenia kuchni z życia domowników przynajmniej na kilka dni. Jest to także spory wysiłek finansowy. Taniej wyjdzie pomalowanie ścian farbą. Płytkami można natomiast pokryć tylko pasek nad kuchennym blatem. Zamiast nich z powodzeniem stosowane są też różnego rodzaju fototapety czy wyroby szklane. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo utrzymać czystość nawet w miejscu codziennego przygotowywania posiłków. Szybki remont kuchni raczej nie obejmuje położenia nowej podłogi. Jeżeli wygląd parkietu pozostawia sporo do życzenia, warto rozważyć skorzystanie z praktycznej wykładziny. Na rynku dostępne są obecnie bardzo różne modele, nie powinno być problemów z dostosowaniem ich do stylistyki własnej kuchni. Ciekawie prezentują się zarówno wykładziny imitujące drewniane deski, jak i te tworzące kolorową mozaikę na podłodze