Czy obudowa kominka z płyt GK jest dobrym rozwiązaniem?

Opublikowany dnia mar 5 2021 - 4:13pm przez Adam Michalak

Sporo osób decyduje się na to, aby posiadać kominek w swoim domu. Problemem może w takiej sytuacji okazać się jego obudowanie. Z jakich materiałów w tym celu skorzystać? Na rynku jest ich naprawdę sporo, ale wiele osób dziś stawia przede wszystkim na płyty kartonowo-gipsowe. Dość łatwo się je nakłada, a poza tym można zabudować dzięki nim przestrzeń dokładnie tak, jak się tego oczekuje.

Jak obudować kominek zgodnie ze sztuką budowlaną?

Korzystanie z kominka w domu musi wyczulić nas na pewne zasady bezpieczeństwa. Wystarczy jedno zaprószenie ogniem, aby doszło do naprawdę dużej tragedii. Kominek powinien zostać zatem obudowany zgodnie z wszelkimi normami i jeszcze dodatkowo zabezpieczony w trakcie jego użytkowania, szczególnie jeśli posiadamy w swoim domu dzieci i zwierzęta, które mogą narazić się na jakieś niebezpieczne sytuacje związane z ogniem. Wkład kominkowy podczas swojej pracy jest w stanie osiągnąć temperaturę nawet 400°C. Jeśli zatem chcemy odpowiednio go zabezpieczyć, musimy korzystać z wszelkich niezbędnych wskazówek i oczywiście wykorzystać materiał, który będzie odporny na takie nagrzewanie się.

Istotne jest jednak nie tylko odpowiednie zabezpieczenie wkładu kominkowego, ale również i odprowadzanie ciepła we właściwy sposób. Jaki? Przede wszystkim jeśli wykonujemy obudowę kominka to nie możemy stawiać na pełną szczelność. Wówczas dopływ powietrza z dołu zostałby zablokowany, a to mogłoby doprowadzić do prawdziwej tragedii. W takiej sytuacji konieczne jest zatem nacięcie górnej części okapu i stworzenie otworów, w których zamontowane będą kratki z takich materiałów jak chociażby stan. Nie będą one bowiem narażone na podpalenie, stal jest na to odporna. Przez taką kratkę w pewnej części odprowadza się ciepła powietrze. Natomiast jeśli chodzi o tylną ściankę w kominku, to musi być ona od obudowy odizolowana pod względem termicznych. W jaki sposób? Mądrym rozwiązaniem będzie między innymi wykorzystanie płyty z mineralnej wełny skalnej. Aby zapewniła nam ona odpowiednią ochronę, to musi mieć grubość minimum 25 cm. Do wełny przytwierdza się również ekran aluminiowy, kierujący ciepło do samego wnętrza obudowy naszego kominka.

Jak profesjonalnie wykonać obudowę?

Jeśli chcemy zaoszczędzić na wynajmowaniu fachowca, to możemy oczywiście samodzielnie wykonać taką obudowę. Swoją pracę powinniśmy rozpocząć od wymierzenia i zaznaczenia miejsc, w których ma zostać postawiona taka obudowa. Następnie profile UW należy dociąć, wwiercić do podłogi i skorzystać w tym celu z kołków stalowych.

Później musimy przystąpić do zaznaczenia przebiegu profili poziomych UW w obrębie sufitu. Następnie przyciąć profile pionowe i płytę wełny izolacyjnej. Najpierw mocuje się profile tylne, a później pionowe profile CW. Wokół fasady wkładu kominkowego należy zamontować profile CW oraz poziomie UW, wyizolować ścianę boczną oraz wykonać izolację frontu. Jeśli każda strona zostanie wyizolowana, wtedy można już przycinać płyty g-k, wycinając również otwory na kratki wlotowe i wylotowe. Co niezwykle istotne to fakt, że taki otwór na wkład kominowy zawsze powinien być wycinany tylko z jednej płyty.

Następnie należy przystąpić już do montowania płyt bocznych, później frontowych, a na samym końcu zaszpachlować łączenia płyt oraz wkręty. W łączeniach najlepiej zastosować dodatkowe zabezpieczenia, czyli zatopić taśmę z włókna szklanego. W rogach natomiast warto umieścić kątowniki. Taką zaschniętą szpachlę należy ładnie wyrównać a później wszystko można pomalować już farbą.

Przeczytaj poradnik krok po kroku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-obudowac-kominek-plyta-gipsowa-krok-po-kroku