Oświetlenie w łazience

Opublikowany dnia sty 14 2014 - 12:00am przez Adam Michalak

Łazienka to pierwsze pomieszczenie, które odwiedzamy po rozpoczęciu nowego dnia. Powinno być radosne i dobrze przygotować do aktywnie spędzonych godzin. Jednak kafelki w miłym dla oka odcieniu czy kolorowe dodatki to za mało. Ważne jest dobre oświetlenie, które zapewnią zarówno lampy sufitowe jak i stojące. Wybierając oświetlenie w łazience należy kierować się kilkoma zasadami.

Co widoczne, a co zakryte

W toalecie, jak w pokoju kąpielowym nie należy oświetlać całej przestrzeni jednakowym światłem. Żarówki o najmocniejszym natężeniu sprawdzą się w okolicach lustra. Kilka dobrze oświetlonych luster może powiększyć każdą, nawet najmniejszą powierzchnię. Okolica umywalek to miejsce idealne dla kinkietów. Pomysłowe wydaje się zainstalowanie oświetlenia punktowego również w okolicy wanny. Osiągnie się dzięki temu intymną atmosferę, sprzyjającą relaksowi.

Pralka nie potrzebuje dużo światła. Nie jest to zbyt wytworny sprzęt, który lepiej zasłonić niż wyeksponować. Nie potrzeba jednak chować jej w szafie. Wystarczy uniknąć dodatkowego oświetlenia. Oświetlą ją lampy sufitowe, które mają szeroki zasięg. Jeżeli nie mamy możliwości schowania środków czystości w szafce, nie zostawiajmy ich tradycyjnie pod umywalką. Psuje to pierwsze wrażenie. W stonowanej łazience kolorowe pudełka zepsują cały efekt. Najlepiej schować płyny czy proszki za pralką. Tam nie będą zbytnio oświetlone.

Lampy sufitowe i kinkiety

To podstawowe oświetlenie i od niego należy rozpoczynać urządzanie łazienki jak i również WC. Sufitowe lampy są tradycyjne i niezawodne. Obecnie mamy tak duży wybór, że każdy znajdzie takie, które będą pasować do jego wnętrza. Klasyczny klosz to ciekawe rozwiązanie w awangardowej łazience. Nada wnętrzu szyku i je uspokoi. Kinkiety oprócz tradycyjnego miejsca przy lustrze nad umywalką, odnajdą się również przy lustrze…obok wanny. To ciekawy sposób na wyeksponowanie przestrzeni. Świeczki zapachowe lub kadzidełka nie są koniecznością, jednak potrafią umilić kąpiel.