Przydatne wskazówki dla małej kuchni

Opublikowany dnia maj 31 2020 - 9:52am przez Igor Szymański

Mała kuchnia to duże wyzwanie. Dobra organizacja jest tutaj niezbędna. Wszystko musi być dobrze przemyślane, aby pomieścić niezbędne przedmioty o różnych wielkościach i kształtach oraz aby było miejsce na kuchenne urządzenia. Przy tak małych powierzchniach, potrzebne będą sprytne rozwiązania, które podamy wam jak na tacy, poniżej.

Umeblowanie małej kuchni

Oddziel lodówkę, kuchenkę elektryczną od blatu, szuflad i szafek, w których przechowujesz naczynia lub długo ważne jedzenie. Urządzenia elektryczne wraz z zlewozmywakiem lub zmywarką po jednej stronie, zaś blat po przeciwnej. Takie rozwiązanie uporządkuje i podzieli kuchnię na strefy.

  • 1. Strefa mrożenia żywności
  • 2. Strefa przygotowywania jedzenia
  • 3. Strefa przyrządzania jedzenia
  • 4. Strefa zmywania naczyń

Szuflady różne głębokością

Przy tak różnorodnym asortymencie tego typu szuflady będą bezwzględnie potrzebne.

  • Najmniejsze – idealna skrytka na sztućce, artykuły potrzebne do pieczenia i inne drobne rzeczy
  • Średnie – pomieszczą talerze, miski oraz szklanki
  • Duże – przeznaczone dla garnków oraz patelni

Nie zapomnijmy o wkładach do szuflad. Tak precyzyjne rozłożenie sprawi, że nasze kuchenne przedmioty będą o wiele łatwiej dostępne i prostsze do znalezienia. Dodatkową zaletą wkładów jest to, że rzeczy się nie niszczą.

Blat połączony z parapetem

Parapet nie musi być jedynie osłoną oddzielającą okno od grzejnika. Może być również niesamowicie funkcjonalnym przedłużeniem blatu, dzięki któremu będziemy mieć dodatkowe miejsce na drobniejsze rzeczy lub urządzenia. Możemy postawić tam np. stojak na owoce lub sokowirówkę.

Mała kuchnia jakie kolory

Decydując o kolorze przewodnim pomieszczenia patrzymy nie tylko w perspektywie ulubionych kolorów, czy idealnego dopasowania do mebli. To, co bierzemy również pod uwagę do złudzenia jakie oferują dane kolory. Do małej kuchni kolorystyka jaką powinniśmy zastosować to jasne odcienie. Im jaśniejsze tło, tym pomieszczenie wydaje się większe. Wtedy ta „mała” kuchnia optycznie powiększy się w naszych oczach. Warto jednak trochę poeksperymentować i zasięgnąć po mniej oczywiste rozwiązania. Jedynym zakazanym kolorem jest czerń. Ostrzegamy, że w przypadku małych przestrzeni powinniśmy bezwzględnie wykluczyć ciemne odcienie. Powodują one skrócenie ściany i pomniejszenie pomieszczenia. Osoby wrażliwe, mogą odczuć niepokój, a kolor może wywołać niespodziewane lęki klaustrofobiczne.

  • Ściana wyłożona białą cegłą, to minimalistyczny dodatek, który nada nowoczesności i elegancji naszej kuchni. W momencie gdy kolor cegieł będzie w odcieniu sufitu, wyróżniający się jaśniejszym odcieniem w zestawieniu z resztą ścian, optycznie podwyższymy ceglany bok.
  • Pasy na ścianie, w zależności od ich kierunku mogą wydłuży lub poszerzyć dane pomieszczenie. Kolory nie muszą być ekstremalnie kontrastowe i nawet jeśli postawimy na delikatne odcienie pasów, efekty będą widoczny.

Podłoga

Podłoga w kuchni narażona jest na ciągłe brudzenie i możliwe uszkodzenia. Nie mamy kontroli kiedy i kto coś upuścić. Dlatego stanowczo odradzamy panele, które szybko mogą się zniszczyć. Idealnym wyborem w przypadku kuchni są płytki. Powszechny, jednak niezastąpiony materiał. Nie należy jednak zniechęcać się ich popularnością. Nasza posadzka i tak będzie niepowtarzalna. Na rynku jest ogromna ilość rodzajów płytek. Mogą się różnić kolorem, fakturom – dosłownie wszystkim. Dlatego nie musimy się martwić o to, że podłoga mogłaby być oklepana. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/mala-i-waska-kuchnia-jak-urzadzic-i-wybrac-kolor-scian