System sygnalizacji pożaru-jak działa?

Opublikowany dnia kw. 29 2014 - 11:23am przez Miłosz Szewczyk

Pożary są niewątpliwie ogromną tragedią, przed którą każdy człowiek chce uchronić siebie, swoich najbliższych oraz cały swój dobytek. Właśnie z tego powodu każdy z nas zachowuje szczególną ostrożność, jednak czasami pożary wybuchają zupełnie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Jak się przed nimi bronić?

System sygnalizacji pożaru

Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka pożaru, można je jednak minimalizować, a niezwykle skuteczną tego metodą są różnego rodzaju systemy sygnalizacji pożaru, które notabene w ostatnim czasie cieszą się szczególnie wysokim zainteresowaniem. Oczywiście ich popularność w dużej mierze wynika ze skuteczności podobnych instalacji – jak się okazuje, systemy sygnalizacji pożaru potrafią natychmiast wykryć ryzyko pożaru, a co za tym idzie, odpowiednio szybko podjąć pewne kroki oraz zminimalizować, a nawet całkowicie wykluczyć szkody, jakie zawsze wiążą się z pożarem.

Systemy przeciwpożarowe, jak już wspomniano, cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są instalowane praktycznie w każdym budynku użyteczności publicznej, a coraz częściej, pojawiają się również w prywatnych domach. Warto zatem poznać kilka faktów, dotyczących budowy oraz działania podobnych systemów.

Jak działają systemy sygnalizacji pożaru?

Wszystkie te systemy działają w oparciu o tak zwane urządzenia alarmujące. Są to wszelkiego rodzaju czujniki- ognia, dymu, tlenku węgla, nagłego skoku temperatury i tak dalej. Bardzo często takie czujniki wyposażone są również w automatyczne zraszacze. W skład takich urządzeń wchodzą również ręczne ostrzegacze pożarowe, które uruchamiane są manualnie.

Dodatkowym elementem systemu sygnalizacji pożarowej może być również tak zwana centrala. Sygnały z wszystkich punktów, czyli wspomnianych już wcześniej czujników, przekazywany jest do centrali, która analizuje owe sygnały i zarządza systemem alarmowym, którym z reguły są sygnały dźwiękowe.

Systemy wyposażone w centralę doskonale sprawdzają się w większych skomplikowanych budynkach, o wielu kondygnacjach. Nie są jednak konieczne w przypadku ochrony prywatnych domów czy niewielkich pomieszczeń.

Z jakich elementów zbudowane są systemy przeciwpożarowe zapoznasz się w serwisie firmy ASD