Urządzanie małego mieszkania

Opublikowany dnia sty 5 2018 - 3:33pm przez Igor Szymański

Większość młodych Polaków żyje w niewielkich mieszkaniach. Kupując lub wynajmując pierwsze lokum zazwyczaj wybieramy niewielkie przestrzenie. Współczesne kawalerki to często kuchnia otwarta na salon i niewielka łazienka. Mimo ograniczonych rozmiarów można je urządzić tak, by były funkcjonalne oraz ładne.

Przestrzeń

Nowoczesne kawalerki są już rozplanowane w ten sposób, by dawać maksymalnie dużo przestrzeni. Jednak mieszkania w starszych blokach i kamienicach, można urządzić podobnie. Dobrym pomysłem jest wyburzenie ścianki działowej. Łącząc kuchnię z salonem, zyskujemy otwartą przestrzeń. Również odpowiednio dobrane meble pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Wybierając sofy czy fotele warto zwrócić uwagę na grubość oparć i podłokietników.

Decydując się na szafy i zabudowę kuchenną dobrze wybrać meble na wymiar, które pozwolą zagospodarować przestrzeń aż do sufitu. Meble o jasnych frontach, wykonanych z lakierowanej płyty, również pozwolą uzyskać pożądany efekt. Projektanci polecają dekorowanie wnętrza lustrami oraz tapetami, które dają wrażenie głębi.

Małe mieszkanie

Funkcjonalność

W małym mieszkaniu liczy się każdy metr. Dobrze, gdy meble pełnią więcej niż jedną funkcję. Sofa po rozłożeniu zamienia się w łóżko, a stół lub biurko ma wysuwany lub składany blat. Warto wybierać meble, które posiadają dodatkowe schowki np. sofy czy pufy.

Dobrym rozwiązaniem są krzesła, które można układać jedno na drugim. W wysokich mieszkaniach, np. w kamienicach można zdecydować się na budowę antresoli, na której urządzimy przytulną sypialnię. W pokoju dziecięcym sprawdzi się łóżko piętrowe z biurkiem w dolnej części.

W małym mieszkaniu doskonałe będą drzwi przesuwne – chowane w kasecie ściennej, w zabudowie meblowej lub montowane w systemie naściennym.